Археологическият музей в Бургас откри изложба, посветена на резултатите от археологическите подводни проучвания на Центъра за подводна археология и Националния исторически музей през 2020-2021 г. в залива Ченгене скеле.

Снимка: Bulphoto

Под ръководството на проф. д-р Иван Христов и гл. ас. д-р Найден Прахов от морските дълбини са извадени изключителни редки фрагменти от стъклени съдове.

"Съдовете са много изящни и красиви, открити са през 2020 и 2021 г. Находката представлява стъклени съдове с разнообразни форми - чаши, кани, капаци от рисувано релефно стъкло. Работната хипотеза е, че те са венецианско производство от XI-XVII век и са били пренасяни от търговски кораб за градските центрове по западното и северното Черноморие", разказва Гергана Данабашева, експерт от музея в Бургас.

Снимка: Bulphoto

Колекциите от стъклени находки включват 310 фрагмента, фрагментирани и цели съдове.

Снимка: Bulphoto

В експозицията са включени най-интересните предмети, тъй като освен колекцията на Регионалния исторически музей в Бургас, част от стъклената група находки е притежание и на Националния исторически музей, където през 90-те години на ХХ век водолаз предава там десетки съдове.

Снимка: Bulphoto

Откритите венециански стъклени съдове от XVI век са важен извор на информация за слабо изследваната тема за потреблението, търговията и производството на стъкло на Балканите през Късноосманския период.

Снимка: Bulphoto

Съдовете най-вероятно са произведени в работилница на остров Мурано, Венеция, през втората половина на XVI в. или началото на XVII в. Наред със стъклените находки от предполагаемото корабокрушение са извадени глинени съдове, вериги и каменни топки и др.

Снимка: Bulphoto

Изложбата се реализира по спечелен проект пред Министерство на културата на Центъра за подводна археология с партньори НИМ и РИМ Бургас. Издаден е и каталог на находките с интересни исторически студии за търговията в Черно море през Късното средновековие с вносни стъклени съдове.

Снимка: Bulphoto