Нанев обясни, че от списъка няма да отпаднат лекарства, а по-вероятно е един медикамент да бъде заменен с друг, така че на по-голям брой пациенти да бъде осигурено подходящо лечение. Установени са редица нарушения при провеждането на тръжни процедури за лекарства, съобщи още здравният министър д-р Божидар Нанев. По думите му има сериозен риск някои пациенти да останат без лекарства, но той увери, че екипът му ще направи всичко възможно това да не се случи. Причината е, че е подаван грешен брой болни, което води до предсрочно изчерпване на медикаментите.
Д-р Нанев увери също, че не се планува отпадане на клинични пътеки, а преминаване към друга форма на заплащане. Моето желание е да се върви от клинични пътеки към диагностично свързани групи, обясни Божидар Нанев, цитиран от БТА. По думите му, ще бъде предприето всичко необходимо, за да не останат пациентите за дълъг период от време без животоспасяващи лекарства, макар че такъв риск съществувал.
Ще търсим решение, ако се наложи извън предвидените процедури, подчерта здравният министър. Той имал уверението на премиера и на финансовия министър, че неотложните нужди на министерството ще бъдат удовлетворени. Д-р Нанев съобщи и за предстоящи законови инициативи за изменение на здравноосигурителния модел и други законови актове.
Здравноосигурителният модел трябва да бъде доразвит и не може да остане на тази фаза, коментира той. Божидар Нанев представи двамата си заместници Любомир Гайдов и Валерий Митрев.