Това съобщи пред журналисти доц. Евелина Одисеева, началник на Клиниката "Интензивно лечение" към Военномедицинска академия.

По думите й Георги Иванов е постъпил рано сутринта в лечебното заведение в коматозно състояние.

Снощи при битов инцидент той е получил травма на раменната става и лек удар в главата, но след това се е чувствал добре. Рано сутринта става неспокоен, възбуден, което е накарало близките да потърсят помощ. Нашата първа диагноза е исхемичен мозъчен инсулт с преходно нарушение на мозъчното кръвообращение, което е било най-вероятно причината и за неговата травма”, обясни доц. Одисеева.

По думите й, първият български космонавт има сърдечна патология, която е предпоставка за такива нарушения в кръвообращението на мозъка.

"Затова сме се насочили към тази диагноза. Това, с което той се презентира, е една сърдечна аритмия. При нея има опасност да се образуват съсиреци в предсърдията сърцето и от там да се изстрелят към мозъка, белия дроб", каза доц. Евелина Одисеева.

В момента Иванов е в медикаментозен сън, като лекарите ще го оставят в това състояние в следващите 24 до 48 часа.

"Тогава ще направим един контролен нов скенер, за да оценим каква ще бъде находката в главния мозък”, допълни шефката на на Клиниката "Интензивно лечение" във ВМА.

Георги Иванов е първият български космонавт. Роден е в Ловеч на 2 юли 1940 година. На 1 март 1978 г. e избран за космонавт във втората група от програмата „Интеркосмос". Обучава се в Центъра за подготовка на космонавти „Юрий Гагарин“.

На 10 април 1979 г., в 20.34 часа московско време е изстрелян в орбита около Земята космическият кораб „Союз-33“, с международен екипаж, с командир на полета Николай Рукавишников. В Космоса Георги Иванов прекарва 1 ден, 23 часа и 1 минути.

От началото на промените Иванов се занимава с бизнес. През 1990 година основава смесена българо-италианска авиокомпания „Сиджи Ер Карго“. След прекратяване на италианското участие създава заедно с Лилян Тодоров авиокомпания „Ер София“ (1991). Компанията се занимава и с изграждането на голф игрища и хотели.

Народен представител е в 8 и 9-то народни събрания (1981 – 1990) и 7 Велико народно събрание (1990 – 1991). Автор е на книгите „Полети“ (1981) и „Време за полети“ (1987).