Колкото по-голяма част от информацията се прехвърля в електронен и дигитален вид, това води до оптимизиране на ресурсите, увеличаване на темпото на работа, повече конкурентоспособност, по-ефективни администрации, но в същото време прави хората все по-зависими и генерира нови рискове.

Това каза вицепремиерът Томислав Дончев на откриването на международната конференция "Предизвикателства в кибер сигурността" (Cybersecurity Challeges Conference), която се провежда в зала 3 на НДК. Събитието е част от официалната програма на първото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз.
В конференцията участват над 150 делегати от правителствения сектор, частния бизнес и неправителствени организации от Европа.

Колко незащитени са личните ни данни

Томислав Дончев цитира думи на изследователя Алвин Тофлър, който преди четвърт век е твърдял, че в информационното общество, за разлика от индустриалното и предишните общества, няма да има конфликт за ресурсите, защото информационните ресурси могат да се споделят и ползват многократно от всички.

Според Дончев това е вярно, но когато става дума за чувствителна информация и такава, с която може да се злоупотребява, тогава нещата стоят доста по-сложно.

Вицепремиерът счита, че трябва да се намерят най-правилните политики за по-добра информационна сигурност в сферата на защитата на личното пространство, защитата на държавната информация и тази, която е важна за нормалния стокооборот. Според него проблемът е как да се намери правилният баланс.

"Аз мога да ескалирам до безкрай мерките за информационна сигурност, но това в един момент ще забави и ще затрудни нормалния търговски оборот", добави вицепремиерът.

ЕС взе на мушка Facebook и gmail