Повод за коментара стана посещението на Румен Радев във Ватикана, където се срещна с папа Франциск. Изненадващо в българската делегация липсваха църковни представители - нито на православните християни, нито на католиците, както всяка година при традиционната аудиенция по повод 24 май.

Пред вестник "24 часа" държавният глава обясни, че този път имало изискване на протокола на папата делегацията да бъде само държавна и светска.

Светият синод отрече това и излезе с остра позиция. В официалното съобщение се казва, че "във връзка с възникналата ситуация с невключването на духовници в състава на делегацията на президента и появилите се твърдения в медиите, че това е изрично изискване на папския протокол", Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний се срещна с монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари - папски нунций в България.

Той е заявил, че Ватиканът не се намесва в състава на държавните делегации, дошли на аудиенция при Римския папа.

"От президентската администрация обясниха, че от Ватикана са поставили условие членовете на делегацията да бъдат само светски лица. За да бъдем коректни, трябва да заявя, че това явно не отговаря на истината. Подобни нелепи оправдания обаче внасят напрежение в отношенията не само между Българската държава и Ватикана, но и между БПЦ и Римокатолическата църква, което е недопустимо", коментира митрополит Антоний.

Той подчертава, че Западно- и Средноевропейската епархия на БПЦ има дългогодишни добри отношения на уважение и сътрудничество с Римокатолическата църква, които се основават на честност, откритост и добронамерен диалог.

"Смея да се надявам, че добрите отношения между БПЦ и президентската институция няма да пострадат от този инцидент и през следващата година представители на държавата и Църквата заедно ще участват в срещата с папата в Рим по случай деня на нашата писменост и култура. Това единство на църковната и държавна власт в отбелязването на този значим за българската духовност празник не е формален протокол, но изпраща важно послание за това как разбираме делото на светите Братя и дали наистина сме техни наследници", заявява още Антоний.

От прессекретариата на Румен Радев не са коментирали.

В българската делегация при папата бяха още вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, зам.-председателят на парламента и лидер на "Воля" Веселин Марешки, министърът на културата Боил Банов и ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков. Самият президент беше придружаван от първата дама Десислава Радева.