На завършилата днес във Варшава двудневна среща на върха на страните от инициативата "Източно партньорство" европейските лидери приеха и декларация, в която осъдиха влошаването на положението с човешките права и върховенството на закона в Беларус, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Във форума, създаден през 2009 г. по инициатива на Полша и Швеция, влизат ръководителите на 27-те страни от ЕС и шест страни от бившия СССР в Източна Европа (Украйна, Беларус, Молдова) и в Южен Кавказ (Грузия, Армения, Азербайджан).

Днес те призоваха режима в Киев да освободи незабавно политическите затворници, да спре натиска върху медиите и да организира свободни и честни президентски избори по стандартите на ОССЕ.
ЕС посочи в същото време, че е готов да предложи помощ на бившата съветска република, ако тя се демократизира.
Самата Беларус бойкотира срещата. Останалите страни нечленки на ЕС от "Източното партньорство" - Украйна, Грузия, Молдова, Армения и Азербайджан, не се подписаха под така наречената Варшавска декларация, съобщи ДПА.

На пресконференция след срещата полският премиер Доналд Туск уточни, че ЕС предлага на Беларус кредити в размер до 9 милиарди евро, механизъм за стабилизиране на беларуската рубла и облекчаване на визовия режим при едно условие - пълна амнистия на политическите затворници, преговори с опозицията, честни и свободни президентски избори, предаде ИТАР-ТАСС.

Президентът на ЕС Херман ван Ромпой съобщи, че съюзът все още очаква споразумението за асоцииране с Украйна да бъде готово до края на годината. Неговото финализиране бе поставено под въпрос заради съдебния процес срещу бившата премиерка Юлия Тимошенко, който според ЕС е политически мотивиран и признак за това, че властите в Украйна не се придържат стриктно към върховенството на закона.

Швеция и Грузия изразиха съжаление от отказа на Беларус да участва във форума. Шведският премиер Фредрик Рейнфелд каза, че страните от ЕС продължават да смятат Беларус за част от "Източното партньорство".
Грузинският президент Михаил Саакашвили изтъкна, че без Беларус инициативата не би била пълноценна.

В същото време френският премиер Франсоа Фийон попари надеждите на Украйна и Грузия да се присъединят към ЕС, като заяви на срещата във Варшава, че сега не е моментът да се предлага подобна перспектива на тези страни, предаде Франс прес, на която се позова БТА.