Сред върнатите решения на местните депутати са преименуването на 215 местности с турски имена на български, намаляването на такса смет, налогът за автомобили и туристическият данък.
Областният управител оспори решенията, защото сесията, на която бяха гласувани, се състоя в петък вместо в сряда.

Протестиращите скандираха „Оставка" и „Мафия", издигнаха няколко плаката срещу губернатора и „украсиха" табелата на сградата с надпис „Варненски вилает", предаде Дарик радио.

Хората са на мнение, че сесията е върната главно заради решението за смяната на турските имена на 215 местности.

„Политиците в България в тази тежка обстановка трябва да имат преди всичко топки. Определено този областен управител няма топки", заяви Николай Петков.

Вижте снимки от протеста >>

Протестиращите, водени от независимия общински съветник Костадин Костадинов, поискаха среща с Великов, за когото бяха подготвили „подаръци" - чувал с хартиени фесове и медал от тенекиена капачка с изрисуван на него полумесец.

Губернаторът отказа да слезе, но покани трима представители на недоволните граждани на разговор при него. Това вдигна напрежението.
Протестиращите опитаха да се качат при губернатора, но бяха спрени от охраняващи стълбището полицаи.

Костадинов и още няколко от протестиращите все пак успяха да се качат при областния управител, като му поискаха обяснение за обжалваните решения от декемврийската сесия на местния парламент.

"Нямам нищо против смяната на имената, както и против всички останали решения", заяви Великов.

Той отново обясни, че е върнал за преразглеждане решенията на Общинския съвет заради нарушаване на правилника за работата му:

„Ако бъде спазен законът, няма да ги спра, разбира се. Правилата в тази държава трябва да се спазват".

Той бе категоричен, че не му е оказван политически натиск и скоро няма да подаде оставка, като би си тръгнал, само ако Министерски съвет реши да го освободи.

Областният управител заяви, че няма да излезе навън при искащите оставката му заради „враждебната атмосфера". Той отказа да приеме „даровете" на протестиращите, а изсипването на хартиените фесове на земята и подритването им окачестви като хулигански действия.

Великов призна, че е редови член на БСП, но взема решения и се изказва от позицията на областен управител.

Лидерът на недоволните попита областния управител колко пъти е приемал през последните месеци генералният консул на република Турция у нас.
Великов отговори, че това се е случило само веднъж, при встъпването на дипломата в длъжност, пише "Дневник".

Костадинов се закани да сезира прокуратурата за злоупотреба със служебно положение на областния управител и нанесени имуществени вреди на варненци.
Той напомни, че едно от приетите решения на декемврийската сесия е намаляване на такса смет и данък МПС.

"В момента плащането става на старите ставки и това ощетява варненци, решили да платят налозите в първите дни на годината", посочи общинският съветник.

По време на скандала Великов опита да избута Костадинов по стълбите.
В отговор бившият лидер на ВМРО във Варна обвини областния, че го е ритал и настъпвал.
След това двамата спориха кой е по-добър юрист.

Сред протестиращите бе и лидерът на Партия на българските мъже Росен Марков, който свали панталона си на улицата и седна на тоалетна чиния, която донесе.

Говорителят на РДВР-Варна Ивана Милева заяви по-късно, че в полицията е образувана преписка за поведението му.