Хора като Цветан Цветанов му дължат извинение - така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира пред bTV предстоящото днес гласуване да отпадне на мораториума върху иновативни лекарства за онкоболни. До него се стигна, след като лидерът на БСП Корнелия Нинова говори с премиера Бойко Борисов, а след това и ГЕРБ промениха позицията си.

По думите на Йотова трябва да се понесе отговорност за случилото се с този мораториум. Тя добави, че здравният министър Кирил Ананиев дълго е обяснявал защо това е правилно решение, а малко по-късно Борисов върнал с едно изказване всичко там, откъдето е започнало и обезсмислил аргументите на министъра си.

„На второ място нека помислим дали действително става дума за икономия на няколко десетки милиона лева, при положение, че скоро се разпредели един сериозен бюджетен излишък. Дали тези 40 млн. са проблем и кой има интерес от това да ги няма тези лекарства. Преди няколко дни един вече бивш зам.-директор вече назова хората с имена”, добави Йотова.

Тя изрази надеждата вотът днес да не замете проблема под килима и да остане неразплетен.

Според вицепрезидента, в ГЕРБ „къкри битка”.

Явно Цветанов не си владее групата и не е в синхрон с премира. Убедихме се, че няма да дочакваме коректен тон от тях. Явно в ГЕРБ няма достатъчно координация”, подчерта Йотова.

Комисията, която щеше да определя скъпите лечебни терапии, Йотова определи като цинична и с „функции на Господ”.

По повод предстоящото вето върху антикорупционния закон вицепрезидентът посочи, че не е имало дискусия между двете четения. По думите й Румен Радев в трън в очите на Цветанов и очевидно се води кампания срещу държавния глава.

За вота на недоверие към кабинета на тема "Корупция" който БСП и ДПС ще внесат в началото на следващата година, Йотова пък коментира, че той не е просто пушилка, а повод за дискусия да се покаже дали законът ще работи и хората ще получат справедливост. Стабилността, за която говорят от ГЕРБ, е по-скоро въпрос на желанието им да останат във властта, каза тя.

Законът за ревизирането на приватизацията е за да бъде „ударена” Корнелия Нинова, смята още Йотова. По думите й е показателно, че такъв проект още няма. Според нея проблем в БСП има заради участието на лидера й в раздържавяването, но няма да се стигне до смяна на властта.

"Трябва да има промяна поне в три закона, за да се ускори получаването на българско гражданство. Сега чакането е по две години и половина-три", каза още вицепрезидентът.

Тя посочи, че това са законите за българското гражданство, за българите в чужбина и за чужденците в България. В тези закони се е създал и един парадокс - в приетия през 2000 г. Закон за българите в чужбина има текст, че трябва да се създаде Национален съвет, но такъв няма. В същото време не е казано, че трябва да има Агенция за българите в чужбина, но такава е създадена.

Според нея с промените в законите ще се опростят процедурите и съкратят на сроковете за получаване на българско гражданство. По думите й има и корупционни практики в тази сфера и някои са извън България, например в дружествата, които издават удостоверенията.

Председателството е направено така, че е основно в ръцете на изпълнителната власт, но ще помагаме с каквото можем, каза Йотова. По думите й сме създали високи очаквания по темата за Западните Балкани и какво ще стане ако не ги изпълним