Който предоставя работната си сила без сключен трудов договор, се наказва с глоба в трикратен размер на личните осигурителни вноски за задължително социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход за съответната дейност, е записано в проектоизмененията, гласувани от депутатите. Платената глоба ще се превежда във фондовете на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса по сметка на глобения работник.

Предвидената и в момента санкция за работодателите, наели хора без договор, е между 1500 и 15 000 лв. От синдикатите настояват работодатели, които крият осигуровки да носят наказателна отговорност и да влизат в затвора. Според тях мярката ще запълни "дупката" в НОИ и няма нужда от увеличение на възрастта за пенсия, за която ще стачкуват. Работодателите твърдо се противопоставиха на тази мярка.

От левицата се обявиха против разпоредбата да се санкционира и работникът. Защо да се наказва и той, още повече в условия на криза, когато понякога хората са принудени да приемат работа без трудов договор, заяви Драгомир Стойнев от БСП. Според него работодателят има голям избор от свободни работници, а трудещият се малък избор на работа. Той смята, че подобни закони могат да бъдат обявени дори за противоконституционни.

Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че ще има непримиримост към всички, които не плащат данъци и осигуровки. Не може един работодател да плаща, а друг не, това не е лоялна конкуренция, посочи той. Според него с тези текстове се помага на хората, защото, когато работят в сивата икономика те са извън цялата социалноосигурителна мрежа, нямат никаква социална защита, нито право на обезщетения. Преди 2 години той също подкрепи идеята за наказателна отговорност на некоректни бизнесмени, но в последствие се отрече от нея.

В проекта се предлага и промяна на критериите за представителни организации на работниците и работодателите. Те са по-високи, по думите на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов - да обединява браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хиляди осигурени по трудов договор лица, да има местни органи в повече от една четвърт от общините в страната и национален ръководен орган. Записано е и изискване да не извършва дейности, изрично възложени само на нея със закон или с нормативен акт.
С промените се регламентира наемането на хората на временна работа и агенциите за временна работа. Това е и основният акцент в измененията, според социалния министър Тотю Младенов.