Това съобщи пред журналисти заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева, цитирана от БТА. Тя представи приоритетите в жилищната политика на България на конференцията за инвестиции и пазара на недвижими имоти BalREc.

Специализираните фирми
Тези компании ще работят заедно с експерти на министерството по оперативна програма "Регионално развитие", по която се предвижда да бъдат отделени 63 млн. лева за саниране на жилищни сгради. По схемата по оперативната програма 50 на сто от стойността на санирането на жилището е грант (отпускат се безвъзмездно), а останалата сума ще осигурят собствениците.

Хората няма да са задължени да се възползват от услугите на специализираните фирми, ако могат сами да кандидатстват пред звеното в министерството, поясни Захариева.

Идеята е тази година чрез обществена поръчка да се изберат не по-малко от шест фирми, които да имат представители - поне по един човек, в 36 града. Тези частни компании ще консултират хората при свикването на общо събрание, при авансово набиране на 500 лева на апартамент за енергиен одит на сграда в специална сметка.
След като има такава готовност, звеното по програмата в министерство, ще отпусне авансово средства за енергийния одит.

Заедно с това ще се извършва техническото обследване на сградата и възлагане на изработването на техническия проект. Специализираните фирми ще подпомагат хората да осигурят собственото съфинансиране от 50% от проекта.
Едва след като средствата са събрани, започват строителните работи по санирането на сградата.

Компаниите ще получат средствата си за услугата, ако проектът за саниране бъде доведен до успешен край и сумата ще е процент от реализирания проект. Процентът е въпрос на обществената поръчка, каза Захариева.

Кредитите
Предвижда се сумата за саниране по програмата да бъде разделена на две - 50 млн. лева ще са за безвъзмездно финансиране на процеса, а 13 млн. лева - за осигуряване на нисколихвено кредитиране и евентуално за гаранционен фонд, с който да се провокира интереса на банките при предоставяне на кредити за саниране.
Все още се обсъжда какви ще са видовете кредити - колективни или индивидуални. Засега идеята е кредитополучател да е сдружението на собствениците, които да участват солидарно при формирането на гаранционната част от заема.
Според сегашното законодателство е необходимо съгласие на 67 на сто от жителите на многофамилни сгради за обновяване на сградите.

Реакция
13 млн. лв. от държавата, с които да се гарантират заемите на хората, ще стигнат само за 20 на сто от сградите, които имат нужда от саниране. Това заяви зам.-председателят на парламентарната комисия по регионално развитие и местно самоуправление Николай Пехливанов ("Атака").
Според него никой няма да изтегли заем, ако той не е гарантиран изцяло от държавата и не е нисколихвен, защото банките ще искат обезпечения на заема, т. е. ипотеки, което автоматично се отхвърля от повечето собственици на жилищни сгради.

Другата идея на МРРБ всеки собственик да внесе 500 лв. гаранция още преди да започне процесът по изследване, според Пехливанов е недомислица, защото няма кой да върне парите на хората, ако проектът им не бъде одобрен и не получи финансиране.
Освен това социалнослабите няма как да платят тази сума.