Основателят на сайта "Уикилийкс" отхвърли твърденията в доклада на американското разузнаване за руските хакерски атаки, че Москва е осъществила "изтичане" на информация към сайта с цел да повлияе на резултата от изборите в САЩ, предадоха ДПА и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

В пресконференция по интернет от еквадорското посолство в Лондон, където живее от 2012 г., Асандж каза, че докладът е нагледен пример "как разузнавателните служби на САЩ са политизирани от администрацията на президента Обама".

Той посочва още, че Уикилийкс щателно крие своите източници и че публикуваната на сайта информация, включително имейли и документи от сървърите на Демократическата партия на САЩ и на Джон Подеста - шефа на кандидат-президентската кампания на Хилари Клинтън, са от източници, които нямат връзка с държавни структури.

"Ако нашият източник бе държава, ние далече нямаше да бъдем така загрижени за опазването им", подчерта Асандж.

Той призова хората, които в момента отговарят за компютърните сървъри на американското правителство, да презапишат и така да съхранят материали и файлове, които са пред риск от "масово унищожение" по време на прехода към новата администрация на Доналд Тръмп.

"Нашата философия е, че такава информация е част от историята", отбеляза Асандж.

Той изрази също така съмнение, че разкриватели на тайни и на компрометиращи факти като него ще бъдат в безопасност при администрацията на Тръмп и отхвърли твърденията, че "Уикилийкс" се е въздържал да публикува изтекла информация от Националния комитет на Републиканската партия.

Асандж отново изрази опасенията си, че ако бъде предаден на шведското правосъдие, повдигнало срещу обвинения в изнасилване на жена, той може да бъде екстрадиран в САЩ, където го очаква съд заради публикуването от "Уикилийкс" на хиляди секретни дипломатически телеграми.