Това съобщи пред български журналисти в Брюксел евродепутатът Карлуш Коелю, докладчик по въпроса за готовността на страната ни за приобщаването към общото европейско пространство за пътуване без граничен контрол, предаде БТА.

Според Коелю, България отговаря на необходимите критерии в някои аспекти дори повече от някои страни, които вече са членове на зоната. Евродепутатът направи това изявление, след като се срещна днес в ЕП в Брюксел с български народни представители.
Достатъчно съм убеден в готовността на България, за да препоръчам на ЕП да приеме положително становище, заяви Коелю.

Той уточни, че сесията на ЕП ще предшества заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Очаквам решението на ЕП да бъде положително, добави евродепутатът. Искаме европейските граждани да се движат свободно в ЕС, но искаме и да чувстват сигурност; не бих приел специално и отрицателно отношение от страна на Съвета, посочи той.

Засега, доколкото знам, голямото мнозинство от страните в ЕС са "за" присъединяването към Шенген на България и Румъния, има две или три държави, които изразяват известни опасения, които може да са оправдани, но не трябва да бъдат извинение за спиране на процеса, коментира Коелю. Ако имаме тревоги, трябва да ги изразим и да потърсим решение, добави той. Според него е реалистично България и Румъния да очакват присъединяване до края на годината.

Преди бе необходимо подобряване на контрола по границата на България с Турция, но необходимите мерки бяха взети и изпълнени, няма повече извинение за забавяне на присъединяването на двете страни, коментира Коелю.

Утре комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи ще обсъди въпроса за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. През февруари комисията реши, че ще изготви своето становище най-късно до 2 май.
Очаква се тя да разгледа резултатите в доклада от последната проверка на сухопътните граници на България. Документът бе обсъден преди седмица от работната група в Съвета на ЕС, натоварена с разширяването на Шенген. Изводите в доклада дават категорична положителна оценка за техническата готовност на България за присъединяване към пространството.

Днес изтече срокът, в който страните от ЕС имаха възможност да поставят допълнителни въпроси, а София има време за отговор до 19 април. Процедурата предвижда приемане на становище от комисията на Европейския парламент, което има консултативен, но задължителен характер, а след това и гласуването на резолюция през юни. След приемането на резолюцията въпросът преминава за окончателно решение от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.

Очаква се до края на месеца да бъде приет окончателно докладът на Европейската комисия за приемането ни в Шенген, каза междувременно на пресконференция в София зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев.
Въпроси към момента не са били поставени, добави той. Според него, оценката на доклада гласи, че сме изпълнили всички препоръки на комисията.