Това заяви пред bTV Атанас Русев от инициативата „Да спасим Корал”. До момента през тази година има 350 случая на намерени умрели делфини при 310 за 2015 г.

Само между 5 и 10% от мъртвите делфини стигат до брега. В морето има хиляди мъртви делфинчета”, подчерта той.

От една година екоактивистите сами разследват случая и към момента са на „98% сигурни”, че по-голямата част от делфините са загинали в нелегални бракониерски мрежи за калкан.

Става дума за големи съоръжения с дължина по 100 км, които имат много по-малка пропускливост и през които морските бозайници не могат да минат. Когато ги открият в мрежите, бракониерите просто режат заплелите се крайници и хвърлят телата в морето. Установено е, че подобни мрежи се пускат във водите на Украйна, Румъния и България.

"Това се извършва много навътре в морето. Става дума за един високоспециализиран бракониерски риболов в особено големи размери”, посочи Русев и уточни, че от 100-километрова мрежа се вадят около 25 тона калкан при цена в Турция от 30-40 евро на килограм.

Цялото море е заградено – да не се чудят рибарите защо няма риба. Делфините изчезват – популацията им в Черно море не надвишава 20 000 екземпляра, а през последните две години са загинали много от малките им", заяви още Атанас Русев.

Той коментира, че с общи усилия на няколко държави, проблемът може да бъде разрешен. До този момент обаче единственото, което се е случило, е една среща с премиера Бойко Борисов, след като „държавата в лицето на институциите не направи нищо”.

МОСВ съветва как да помогнем на бедстващи делфини