Всички шансове да бъде предотвратена тежка рецесия пък ще изискват от САЩ, Великобритания и Германия "да въведат нови краткосрочни фискални стимули, обвързвайки се със средносрочни бюджетни икономии", отбелязва Нуриел Рубини в публикация в днешния в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Рубини е известен като един от малкото икономисти, които предсказаха спукването на балона на пазара на недвижими имоти и последвалия икономически спад.

Централните банки трябва да продължат да инжектират пари в икономиките, а Европейската централна банка (ЕЦБ) - да понижи водещата си лихва до нулево равнище и да изкупува италиански и испански облигации, за да се предотврати сривът на двете страни, посочва той.
"Не може да се предотврати настъпването на нова рецесия. Може обаче да се избегне втора депресия. Това е достатъчна причина за бързи и целенасочени действия", пише Рубини.

По-рано ЕЦБ обяви, че ще започне да купува италиански и испански облигации, които неглижираше преди, а пазарите реагираха бурно и противоречиво на новината. Банката днес е изкупила облигации за 5 млрд. евро.
Страните от Г-20 също обявиха, че се готови да действат съгласувано за стабилизирането на финансовите пазари и в защита на растежа. По-рано Г7 – групата на седемте най-развити индустриални страни – Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, също пое подобен ангажимент.

Икономистът определя като "неправилно" понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Стандард енд Пуърс (Standard and Poor's), очаквайки то да доведе до парадокс.
"Държавните облигации на САЩ вероятно ще останат най-слабо отблъскващите сигурни активи в света", ще поскъпват, а лихвата по тях ще се понижава, прогнозира експертът. Още днес тази прогноза на Рубини се потвърди при електронната търговия в Ню Йорк, където бондовете отбелязаха повишение. Според анализатори обаче това е нормално, тъй като в пазара се влиза при слухове, а се излиза при новини.

Икономическите данни в света почти навсякъде са негативни, отбелязва икономистът, известен с апокалиптичните си прогнози.
"Водещите показатели за световното производство отчитат силно забавяне - както в нововъзникващи икономики като Китай, Индия и Бразилия, така и в насочени към износа или богати на суровини страни като Германия и Австралия", отбелязва той.

Междувременно "Мудис" заплаши САЩ, че ще понижи кредитния им рейтинг. По-рано днес от "Стандарт & Пуърс" обявиха, че рейтингът на САЩ може да бъде понижен още веднъж до АА от АА+ към момента.


На този фон българският премиер Бойко Борисов обяви, че България нама да се присъедини към еврозоната, докато членките й не постигнат бюджетен дефицит от 3%.
Всички държави трябва вече да са се научили, че се нуждаят от строги фискални правила и дисциплинирана фискална политика. В ЕС всяка от тях може да се поучи от България, категоричен е финансовият министър Симеон Дянков.