Норвегия обмисля издигането на ограда по границата с Русия по примера на Финландия
Оградата е много интересна, не само защото може да е възпираща, но и защото съдържа сензори и технология, които да позволяват откриването на хора, които се придвижват близо до границата, заяви министър Мел
Норвегия може да издигне ограда по част или по цялото протежение на 198-километровата си граница с Русия, заяви правосъдната министърка на кралството Емили Енгер Мел, цитирана от Асошиейтед прес и БТА. Агенцията отбелязва, че решението е вдъхновено от подобен проект на съседна Финландия.
"Граничната ограда е много интересна, не само защото може да е възпираща, но и защото съдържа сензори и технология, които да позволяват откриването на хора, които се придвижват близо до границата", заяви министърката Енгер Мел по време на интервю за норвежката обществена телевизия Ен Ер Ко (NRK), излъчено снощи.
Тя заяви, че правителството в момента обмисля различни мерки за укрепване на границата с Русия в Арктика като огради, увеличаване на броя граничари и засилване на мониторинга.
Граничният пункт Сторског, на който имаше едва няколко нелегални опита за пресичания през последните няколко години, е единственият официален между Норвегия и Русия.
Ако ситуацията със сигурността в региона се влоши, норвежкото правителство е готово бързо да затвори границата, заяви Енгер Мел, която посети съседна Финландия това лято, за да проучи как беше затворена цялата 1340-километрова финландско-руска граница.
Финландското правителство беше принудено да затвори всичките гранични пунктове, водещи към Русия в края на минала година, след като повече от 1300 мигранти от трети страни без необходимата документация навлязоха в страната за три месеца, скоро след като страната стана членка на НАТО.
За да попречи на Москва да използва мигранти в това, което финландското правителство определя като "хибридна война", водена от Русия, Хелзинки в момента изгражда огради с обща дължина до 200 километра (124 мили) в отделни участъци по граничната зона, която съставлява част от северния фланг на НАТО и служи като външна граница на Европейския съюз.
Вдъхновена от проекта на Финландия, Енгер Мел каза, че подобна ограда може да бъде добра идея и за Норвегия. Според Ен Ер Ко нейното изявление е подкрепено от полицията в северното норвежко фюлке (област) Финмарк.
"Това е мярка, която може да стане приложима за цялата граница или част от нея", каза Енгер Мел.
В момента граничният пункт Сторског е заобиколен от 200 метра дълга и 3,5 метра висока ограда, издигната през 2016 г., след като около 5000 мигранти и търсещи убежище преминаха година по-рано от Русия в Норвегия.