Централните части на големите градове в Нидерландия опустяха днес заради внезапно въведения локдаун, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Ройтерс отбелязва, че пълното затваряне е било наложено заради бързото разпространение на новия вариант Омикрон на коронавируса и е объркало още повече плановете на хората за Коледа.

Премиерът Марк Рюте обяви едва снощи, че налага локдаун, считано от днес. До 14 януари в Нидерландия ще бъдат затворени всички магазини без хранителните, а също така ресторантите, фризьорските салони, фитнесите, музеите и други обществени места.

В Ротердам полицията използва водни струи, за да разпръсне група от около 1000 души, които се бяха събрали пред стадиона на местния футболен клуб Фейенорд преди дербито с големия съперник Аякс.

Няколко човека бяха задържани, след като по полицията и клубния автобус на гранда от Амстердам полетяха пиротехнически изделия и бутилки.

В Нидерландия от края на миналия месец спортните събития се провеждат пред празни трибуни.

Новите ограничителни мерки, които включват и забрана навън да се събират повече от двама души, бяха неочаквани, а вчера много хора се втурнаха да се запасяват с подаръци преди празниците, голям беше и напливът към фризьорските салони.

Хотелиерско-ресторантьорският бранш поиска да бъде обезщетен за пропуснатите ползи.

"Затварянето на всички барове и ресторанти през толкова важен месец е невероятно болезнено и драматично. Нуждаем се от компенсация и план за излизане от тази ситуация", заяви нидерландската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

След като през ноември в Нидерландия беше въведен вечерен час, броят на заразените намаля от рекордните равнища, които беше достигнал. Случаите на Омикрон обаче нарастват бързо и се очаква новият вариант, идентифициран в Южна Африка преди по-малко от един месец, да стане доминиращ в страната до края на годината.

Нидерландските болници от седмици са отменили плановия прием, за да не им свършат леглата с оглед на големия брой пациенти с ковид.

Също вчера правителството обяви, че ще ускори програмата за реваксинация на населението, т.е. за поставяне на бустерни дози.

Над 85 процента от пълнолетните нидерландци са напълно ваксинирани срещу ковид. По-малко от 9 на сто обаче са с поставена бустерна доза - един от най-ниските дялове в Западна Европа, отбелязва Ройтерс.

Междувременно хиляди хора протестираха мирно в столицата на съседна Белгия - Брюксел, за трета поредна неделя. Демонстрациите са против затегнатите мерки в страната срещу разпространението на коронавируса, предаде Асошиейтед прес.

По улиците на града има засилено полицейско присъствие с оглед на това, че на предишни демонстрации се стигна до насилие, като имаше ранени и арестувани.

Участниците в протеста, някои от които носеха плакати с надписи "Свободна зона" и "Достатъчно", разкритикуваха настойчивите препоръки на властите към хората да се ваксинират срещу ковид. В демонстрацията се включиха и медици.

В Белгия на работещите в здравния сектор беше даден тримесечен срок да се ваксинират до 1 януари, в противен случай те са застрашени да си загубят работата.

Протестът в Брюксел се състоя ден след подобни демонстрации в Париж и Лондон на фона на затягането на противоепидемичните мерки в Европа заради разпространението на новия коронавирусен вариант Омикрон, отбелязва Асошиейтед прес.