В 8.15 часа на 6 август 1945 г. американският бомбардировач B-29 "Enola Gay" хвърля над японския град Хирошима атомната бомба "Little Boy". Мощността й е 13 килотона. Самолетът е пилотиран от Пол Тибетс.

Той излита от военната авиобаза, разположена на остров Тиниан, в западната част на Тихия океан. Полетът продължава около 6 часа. Заповедта за първата в световната история ядрена атака е издадена от американския президент Хари Труман.

Изборът на целта на бомбардировките е направен два месеца преди първите изпитания на американските бомби. В началото на май 1945 година специален комитет, заседаващ в Лос Аламос, съставя "черния списък". В него влизат Хирошима (център на армейските складове), Йокохама (център на военната промишленост), Нагасаки (морско пристанище, съдостроителен център), Ниигата (военно пристанище и машиностроителен център), Кокура (военен арсенал).

Нанасянето на удар по японската армия не е бил единственият критерий при избора на обектите. Главната задача на ядрените бомбардировки е била да се нанесе психологически натиск над японското правителство и да се провокира паника в страната.

Взривът е осъществен на височина 600 метра от повърхността на земята. В радиус на километър от епицентъра моментално загиват около 70 000-80 000 от жителите на Хирошима. Оцелелите са изпепелени от топлинната вълна, който се разразява на площ 11 кв. км. с температура до 4000 градуса по Целзий. В следващите пет години от лъчева болест умират още 120 хиляди.

Бомбардировачът, хвърлил урановата бомба "Little Boy", е съпроводен от пет самолета: три разузнавачи и два „научно-изследователски“ бомбардировачи с апаратура, фиксираща физическите процеси с камери.

Три дни по-късно е хвърлена втора атомна бомба "Fat Man", с която е разрушен Нагасаки. Там загиват около 80 000 души.

90 процента от Хирошима и Нагасаки са изравнени със земята, а 98 на сто от жителите на двете селища загиват - непосредствено след бомбардировките или по-късно вследствие на причинените щети от тях. Радиоактивното излъчване заразява подпочвените води и почвата.

Години след бомбардировките продължават да се заразяват и да умират много хора, а в Хирошима и до днес делът на болните от левкемия е по-висок, отколкото в останалите райони на Япония.

По данни към 6 август 2014 г. общият брой на жертвите на ядрените удари възлиза на 292 325 души.

Бомбардировките нанасят последните удари на имперска Япония - на 15 август 1945 г. тя капитулира и с това приключва Втората световна война.
Правителството на САЩ оправдава бомбардировките над Хирошима и Нагасаки с необходимост за по-бързо приключване на войната и спасяването на човешки животи. Дори днес много хора вярват, че бомбата е била необходима за японската капитулация, както и за да се избегне необходимостта САЩ да започне наземна операция, което би довело до стотици хиляди жертви и високи разходи.

Преди две години кметът на Хирошима Кадзуми Мацуи нарече в речта си ядреното оръжие „абсолютното зло“ и призова света да действа, за да бъде забранено то. Защото „то не признава държавни граници и докато го има, никога не знаем кой ще стане негова жертва.“