Това ще позволи на страната да бъде включена в системата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за изкупуване на облигации, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, цитиран от Ройтерс и БТА.

В петък в Малта Атина постигна споразумение с кредиторите по ключови елементи от пакет с реформи, който ще отвори пътя за отпускане на поредния транш от финансовите средства за страната, които я предпазват от фалит. През юли на Гърция й предстоят плащания по дълга.

Пред централния комитет на своята лява партия СИРИЗА Ципрас каза, че с кредиторите са договорени мерки за средносрочно облекчаване на дълга, които ще позволят на Гърция да се включи в програмата за количествени облекчения на ЕЦБ.

Ципрас допълни, че са договорени фискални цели, които са постижими. Атина се съгласи да намали разходите за пенсии с един процент от брутния вътрешен продукт през 2019 г. - една година, след като изтече срокът на сегашната спасителна програма на стойност до 86 млрд. евро.

Гърция също така се съгласи на данъчни реформи през 2020 г., които да генерират допълнителни приходи на стойност още един процент от БВП, основно чрез понижаване на сегашния праг за необлагане на доходите.

За да бъде споразумението по-лесно за възприемане в Гърция, кредиторите се съгласиха при изпълнение на бюджетните цели за свиване на разходите, Атина да има правото да приложи мерки за смекчаване на ефекта от икономиите, така че да се даде тласък на икономиката.

"Това, което решихме в Малта,...прави видим хоризонтът за излизане на страната от наблюдението", каза Ципрас в опит да събере подкрепа за трудните мерки, които депутатите ще трябва да приемат.

Гърция се стреми към бюджетен излишък, преди разходите по обслужване на дълга, от 3,5 процента от БВП през 2018 г. - равнище, което ще трябва да поддържа в "средносрочен" план, посочва Ройтерс.

Все още няма споразумение за това какво точно означава "средносрочен" план, тъй като министрите на финансите от еврозоната не обсъдиха този въпрос на срещата в Малта в петък, отбелязва агенцията.