Албания официално започна преговорите с ЕС, Вархей очаква да приключат до 5 г.
"Чувстваме се много насърчени. За нас ЕС е единственото място, където трябва да бъдем", заяви в Люксембург албанският премиер Еди Рама
Еврокомисарят по въпросите на разширяването на ЕС Оливер Вархей изрази надежда присъединителните преговори с Албания да приключат в следващите пет години. По-рано днес в Люксембург започнаха преговорите с Тирана по същество.
Албанската делегация беше ръководена от министър-председателя Еди Рама и включваше и министърът за Европа и външните работи Игли Хасани.
Според Оливер Вархей присъединителните преговори може да приключат бързо заради решимостта на Албания да предприеме необходимите реформи.
"Чувстваме се много насърчени. За нас ЕС е единственото място, където трябва да бъдем и където да се развиват нашите следващи поколения. Благодарение на (руския президент) Владимир Путин и военното му нападение срещу Украйна, дори най-скептичните видяха, че Западните Балкани са необходими за силен ЕС", заяви албанският премиер Еди Рама, цитиран от корепосндента на БТА в Люксембург Николай Желязков.
"Волята ни е много ясна и не се съмняваме, че ще постигнем това, към което се стремим. ЕС понякога може да бъде нечестен, включително по отношение на кандидатстващите за присъединяване държави", коментира Рама. Той обеща борба с корупцията в неговата страна на всички равнища, защита на човешките права и личните свободи.
"Кандидатстващите за присъединяване към ЕС страни от Западните Балкани изчакват средно над 15 години, трябва да ускорим процедурите", призова унгарският външен министър Петер Сиярто. За нас разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани е основен приоритет, добави министърът, чиято страна председателства Съвета на ЕС до края на годината.
Днес Албания отвори първия т.нар. клъстер от преговорите за присъединяване към ЕС. В Люксембург на Междуправителствена конференция ЕС-Албания бе даден старт на първия етап от преговорите, след като страната бе отделена в този процес от Република Северна Македония в края на септември.
Новата методология на ЕС по процеса на Разширяване на Съюза, приета през 2021 г., предвижда процесът на преговори да бъде систематизиран в шест преговорни групи или клъстъри от преговорни глави и поставя много по-голям акцент върху фундаменталните реформи в страните кандидатки за членство.
Първият клъстър "Основополагащи въпроси" има хоризонтално значение и определя динамиката на целия преговорен процес - той се отваря първи и се затваря последен в рамките на преговорите. Темите, включени в обхвата на клъстъра, касаят основополагащи за ЕС ценности, свързани с върховенство на правото, основните права, ефективно функциониране на демократичните институции и други, чието споделяне и прилагане в практиката от страните-кандидатки е ключов индикатор за подготвеност за бъдещо членство в ЕС.
Албания и Северна Македония започнаха заедно преговорите на 19 юли 2022 г. в Брюксел. Истинското начало обаче бе забавено заради спора между Република Северна Македония и България за вписването на българското малцинство в конституцията, както е предвидено в преговорната рамка на Скопие.
"България приветства Албания за постигнатия напредък в интеграционния процес, израз на което е и днешното отваряне на преговорите по първия клъстър. Този клъстър има ключово значение за хода им и ние насърчаваме Албания да продължи с усилията си във всички сфери, идентифицирани в Общата позиция на ЕС. Сред тях е и нуждата от допълнителен напредък в областта на защитата правата на лицата, принадлежащи към национални малцинства, съгласно поетите от Албания ангажименти с пътната карта по върховенство на правото", заяви в своето изказване българският постоянен представител към ЕС посланик Румен Александров, който представи България.
"Албания води активна и конструктивна регионална външна политика и е една от държавите кандидатки, хармонизиращи напълно своята външна политика с тази на ЕС", допълни посланик Александров, цитиран от пресцентъра на МВнР.