Телеком операторите Vivacom и М-Тел подписаха споразумение за преносимостта на мобилните и фиксираните номера на клиентите си. Това означава, че всеки клиент на телекомите може директно да заяви в магазините или офисите на досегашния си оператора да бъде прехвълен номера му, съобщава TechNews.bg.

Приемащият оператор поема всички процедури, свързани с прехвърлянето на номера без това да засяга клиента. Самият процес по пренасянето се очаква да става в рамките на една седмица от подаването на заявление при приемащия оператор.

Споразумението е изготвено в пълно съответствие с нормативната уредба на КРС, която спазва препоръките на Европейската комисия за облекчаване на процедурата по пренасяне и предоставяне на свобода при избора на оператор от страна на българските граждани. Освен намаляването на сроковете за пренасяне на номерата в документа, подписан между двете компании, са отразени и останалите препоръки на европейските институции и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

Създават се облекчени условия при предсрочно прекратяване на договорите.
Размерът на административната такса, която операторите плащат помежду си за тази услуга е съобразен с средноевропейското ниво.

Досега всеки клиент, който желаеше да пренесе своя номер, трябваше да посети първо офиса на настоящия си оператор, да получи сертификат за пренасяне и след това да отиде при новия оператор.

По данни на КРС, са пренесени около 65 000 номера във фиксирани и мобилни мрежи досега.