Атакуват завода за боклука на София в съда
На 28 юли в Административен съд – София-град, ще гледа в открито съдебно заседание по дело искането на екоорганизации за отмяна решението на РИОСВ за технологията на преработка на боклука в завода за отпадъците в столицата, съобщиха от пресцентъра на "Екогласност".
Екоорганизациите протестират срещу наложената лично от бившия кмет Бойко Борисов технология, защото при нея има отделяне на над 180 вида опасни диоксини и фурани от последващото изгаряне в циментовите заводи из цяла България на произведените в този завод брикети, се казва още в съобщението на еколозите.
Според сдружението има официални документи, подписани преди 2 месеца от изпълнителния директор на ХОЛСИМ Тодор Костов, че през 2008 г. са изгаряни големи количества внесени отпадъци от Австрия, а по таен договор с "Чистота-Искър" от септември 2008 г. вече е било стартирано изгарянето на софийския боклук – всичко при 850 °С, при което ХОЛСИМ нарушава Чл. 12, ал. 3 на Наредба № 6 / 28.07.2004 г. - за изгаряне на опасни отпадъци със съдържание на халогенирани органични вещества, температурата трябва да не е по-ниска от 1100 °С. Технологично такава висока температура за изгаряне на твърдия боклук не се осигурява в циментовите заводи, категоричен е инж. Петър Пенчев съгласно документите от Бели Извор, изискани при проверката по сигнала на НД Екогласност до Европейската комисия.
Здравните експерти заключават, че в Комплексното разрешително № 75/2005 г. за циментовия завод в Бели извор, подписано от бившия министър Джевдет Чакъров, "са налице основателни опасения за реално отделяне на вредни диоксини и фурани, в разрез със здравно-хигиенните изисквания на селищната среда". Това становище на компетентния здравен орган е основание за преразглеждане на утвърдената от РИОСВ опасна неекологична технология за завода за софийския боклук, очакват от съда във висящото дело трите граждански организации.