Той уточни, че предстои да се извърши ново преброяване в края на октомври – началото на ноември, но жителите на столицата са станали по-отговорни към проблема.

“Хората в София си промениха и отношението към проблема и това към домашните любимци като цяло. Станаха доста по-отговорни. Преброяването, което правим на всеки две години, показва, че има трайна тенденция на намаляване", каза Гачев  пред "Фокус".

Той посочи, че при последното преброяване безстопанствените кучета са били под 4 000, докато при първото преброяване преди около 12-13 години те са били около 30 000.

"В София по някакъв начин нещата се случват. Има още няколко областни градове, които са в графата на отличниците, даже се справят доста по-добре и от София. Такива са градовете Пловдив, Бургас и Велико Търново. За останалите градове не мога да кажа, че толкова добре се развиват нещата. Има двойкаджии като Кърджали, Хасково и други, в които нещата никога няма да се подобрят, ако не се промени подходът“, обясни Гечев.

Според него трябва да се обединят усилията за справянето с проблема, като се включи гражданското общество, не само общинската администрация, неправителствени организации и ветеринари.

"Сериозен проблем остават и условията в българските приюти, които са далеч от нивото на европейските такива. Положителна обаче е тенденцията за увеличен интерес към осиновявания на безстопанствени кучета от родни приюти, както у нас, така и в чужбина", добави Гечев.