Паметникът на Свободата в Русе не издържа и се напука, алармира "Десант".

Комисия, назначена от русенския кмет, провери състоянието на паметника. Комисията излезе със становище, че композицията между гранитната колона и фигурата е нарушена по периферията от металната ограда, като разстоянието между тях е станало около 3 см. Разрушена е структурата на гранита.

Отклонението на самата статуя в посока близкия хотел "Дунав Плаза” е цели 6 см. Според експертите укрепването трябва да стане до есенно-зимния сезон на 2010-2011 г. Но не е ясно по каква технология и с какви пари.