Това съобщи на пресконференция днес говорителят на ЕК Фредерик Венсан в отговор на въпрос, предаде БТА.

Както е известно, на 1 януари догодина, според общоевропейското законодателство и договорите за присъединяване към ЕС на България и Румъния, окончателно отпадат всички съществуващи досега пречки за наемането на работа на българи и румънци в ЕС.
Въпросът с приема на България и Румъния в Шенген обаче е отделен и неговото решение зависи от Съвета на ЕС, който все още не е постигнал единодушие.

Говорителят на ЕК уточни, че позицията на комисията не се е променила - Румъния и България са готови да бъдат приети в Шенген, но при настоящата ситуация в ЕС, много е вероятно двете страни да не бъдат приети от 1 януари.

"Разговорите продължават. Това е въпрос, който подлежи на решение от Съвета на ЕС, но нашето мнение е, че двете страни могат да бъдат приети в Шенген", добави Венсан.

В интервюто си за френската телевизия Барозу заявява, че въпросът за разширяването на Шенген се смесва по невероятен начин с темите за имиграцията и чуждестранните работници.

рябва да отстраним това смесване, иначе ще станем свидетели на подем на екстремистките движения, които ще тласнат Европа в опасна посока", коментира той.

Според председателя на ЕК европейският континент пази в историята си лоши примери за подобни прояви на ксенофобия и шовинизъм.

"Трябва да избегнем това", добавя той.

Барозу уточнява, че България и Румъния са извън Шенген, макар и технически готови, заради противопоставянето на някои държави от ЕС и липсата на необходимото единодушие (в Съвета). Една от страните е именно Франция.

"Както британците, които са извън Шенген, българите и румънците също трябва да покажат документи за самоличност, когато пристигат на гарата в Париж", обяснява Барозу пред френските телевизионни зрители.