Това обяви еврокомисарят и заместник-председател на ЕК с ресор бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева на работна среща с премиера Бойко Борисов. Двамата са обсъдили възможностите за ползване на потенциала в България за инвестиции чрез плана "Юнкер" на ЕК.

Георгиева се включи в дискусията "Планът "Юнкер - нови възможности за инвестиции в България".

Сред обсъжданите проекти е било изграждането на интерконекторната връзка между България и Гърция.

"Най-вероятно правителството ще погледне сериозно на това, може ли да се използва планът "Юнкер" за интерконектора с Гърция. Беше направено предложение от България в областта на санирането, то не беше прието. Да видим има ли начин да ползваме опита на други, така че да го преструктурираме, отново да се кандидатства и разбира се старт ъп-ите", обясни зам.-председателят на ЕК, цитирана от БНР.

Според Георгиева вече сме се научили да не връщаме пари при ползването на еврофондове, но целта ни е да не връщаме нито един лев, защото тези пари са нужни на нашата икономика. Планът "Юнкер" е толкова важен днес, колкото и когато го стартирахме, добави тя.

Планът беше създаден заради дефицит на инвестиции в ЕС и от нуждата на "инжекции" за потенциал за растеж.

"Постигнатото досега е много добро - с около 13 млрд. евро генерирахме над 100 млрд. инвестиции в Европа, каза Георгиева. По думите й добре върви финансирането на проекти за малки и средни предприятия и в този сегмент ЕК е готова да увеличи помощта с още 500 млн. евро. Трудности все още има при одобрението на проекти на големите компании", каза още Георгиева, цитирана и от БТА.

В дискусията участваха още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева,  председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, кметът на София Йорданка Фандъкова, депутати и предприемачи.