Министър-председателят е в Истанбул за среща с турския премиер Ахмет Давутоглу, на която двамата обсъдиха актуални въпроси, сред които миграционният поток, свързаните с него рискове за сигурността, сътрудничеството по управление на границата и развитието на двустранните отношения в духа на добросъседство и партньорство, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

"Оценяваме огромните усилия и трудности, които турската държава има, за да задържи милионите бежанци на своя територия. Уверих турския си колега, че на Европейския съвет ще защитаваме нашата позиция за изграждане на зона за сигурност в Сирия и включване на Турция в третия пакет на сигурните държави", написа в официалната си страница във Фейсбук Борисов.

Наскоро ЕК предложи Турция и държавите от Западните Балкани да бъдат определени като "сигурни". Това означава, че пристигналите от тези страни мигранти в ЕС ще могат да бъдат връщани там, откъдето са дошли.

Ако Турция не бъде в списъка на "сигурните държави", преговорите за присъединяването й към ЕС следва да бъдат прекратени незабавно, заяви неотдавна пред Европейския парламент председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Той съобщи, че след няколко дни ще бъде открит последният участък от АМ „Марица” и до Истанбул ще се стига по-бързо с кола, отколкото със самолет.

"Благодарих на премиера и на неговия здравен министър за добрата работа по бартера на ваксини. Така страната ни получи необходимите 5-валентни ваксини, а в замяна предоставихме на Турция БЦЖ ваксини срещу туберкулоза, които се произвеждат у нас. Посещението ми бе кратко, но то е израз на приятелство, благодарност и съпричастност", допълни премиерът.

Давутоглу: Водеща роля на България и Турция

Турският премиер на свой ред определи справянето с бежанската вълна като голям тест за турската държава.

От една страна имаме режима в Сирия и тероризма, който вилнее там. Затова бяхме длъжни да отворим вратите си за бягащите от ужаса на войната там. В момента Турция е държавата, която е приела най-много бежанци, ако не бяхме изпълнили човешкия си дълг, целият свят щеше да ни критикува. Но сред тези бежанци е много вероятно да влязат и хора със задни цели и единственото, с което можем да се противопоставим на това, е изключителната работа на разузнаването. Затова отдаваме голямо значение на сътрудничеството с всички съседни държави именно в областта на разузнаването“, каза още премиерът Давутоглу, цитиран от БГНЕС.

Според него обаче и това може да се окаже недостатъчно, край на цялата драма може да сложи единствено краят на кризата в Сирия и завръщането на бежанците в държавата им.

Затова ролята на Турция и България в случая е водеща, особено след отказа на 5-има лидери от Европейския съвет да приемат мигранти в страните си. Невъзможността на Европейския съвет да заеме ясна позиция във връзка с конфликта в Сирия е причина за задълбочаването на кризата с бежанците. Между Турция и България има много тясно сътрудничество по тези въпроси, те бяха обсъдени днес по време на срещата с премиера Борисов“, акцентира Давутоглу.

Бойко Борисов потвърди, че на ниво разузнавателни и контраразузнавателни служби е налице много добро сътрудничество, има горещ телефон, може да се обменя непрекъснато и мигновено информация.

Той благодари и за партньорството в борбата с контрабандата по границата на Капъкуле и Капитан Андреево.

Борисов разговаря и с Ердоган

Преди срещата си с Давутоглу, Бойко Борисов разговаря по телефона с турския президент Реджеп Ердоган.

Дойдох, макар и за кратко, за да благодаря за помощта, която ни оказвате с бежанците и да подкрепим Турция след атентатите, да покажем нашето приятелско отношение. Вярваме, че турското правителство няма да допусне да се осъществят целите на тероризма – всяване на страх и анархия. Убедени сме, че властите ще разкрият организаторите и извършителите на този престъпен акт и те ще получат справедлива присъда“, отбеляза Борисов и изрази надежда след провеждането на изборите да се състои и официална среща между двамата.

Турският президент посочи, че отдава голямо значение на продължаването на добрите отношения и на диалога между двете страни.

Основна тема на разговора беше миграционният поток.

"С г-н Ердоган сме единодушни, че ефективният граничен контрол, както от страна на ЕС, така и на държавите на транзит е от ключово значение за сигурността и предотвратяването на бъдещи подобни трагични инциденти. България отдава особена важност на пълноценното сътрудничество с турските гранични власти", категоричен бе българският премиер.

Според Реджеп Ердоган бежанската криза е прераснала в глобален проблем и ЕС трябва да положи големи усилия по този въпрос. Според него е важно да се облекчи товарът с бежанците, който лежи на Турция, и призова този въпрос да бъде разгледан на предстоящото заседание на Европейския съвет.

Имате пълната ни подкрепа“, увери го Бойко Борисов и добави, че в Брюксел му предстоят срещи с председателите на ЕК, ЕП и Европейския съвет.