В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница.

На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.

Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Свети Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете. С иконата на светеца жените на рибарите излизали при морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави.
В миналото рибарите не излизали в морето без молитва пред иконата на Свети Николай.

За свой небесен покровител го считат и банкерите.

Свети Николай, архиепископ на град Мира в Ликия - Мала Азия, е починал на 6 декември 342 г. и светите му мощи се пазели там до 1087 година. През времето на византийския император Алексий Първи Комнин (1081-1118 г.) мощите на Свети Николай били пренесени от Мира в град Бари, Италия, където са положени и до днес във величествената базилика, издигната в негова чест.

Свети Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят.

Неговото житие дава основание в една молитва Свети Николай да бъде наречен "защитник на вярата и верните, хранител на гладните, веселие на плачещите, одеяние на голите, покровител на плаващите по море, умиротворител на враждуващите, освободител на пленниците и невинно осъдените, ръководител на постниците и монасите, пазител на целомъдрието".

Много храмове в България носят името на Мирликийския Чудотворец. Никулден е празник на Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.

Празникът на Свети Николай е през Рождественския (Коледния) пост и в този ден много православни християни приемат Свето причастие, а за празничната трапеза се приготвят рибни ястия, които се носят в храма за освещаване.

Никулденският шаран

Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.

Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича ”кръхче”, възрастните жени пришивали на капиците на децата, за да ги пази от зли сили и уроки.

На Никулден празнуват Никола, Николай, Николина, Ненка, Нина.

Поздравете именниците с картичка