Хранителният интолеранс е състояние, свързано с реакция на ограничена непоносимост към дадена храна, изразяващо се с клинични симптоми, подобни на хранителните алергии, но протичащи чрез активиране на различни имунни механизми. Характерно за хранителния интолеранс е нарушение в смилането и усвояването на някои храни, което създава условия за локално възпаление.

Автоимунните заболявания често се характеризират с неправилна пропускливост на червата, при което се отделя голямо количество хистамин - един от тригерите за развитие на хранителен интолеранс. В същото време при автоимунните заболявания може да се активира както локален, така и системен имунен отговор срещу структури на организма. Хранителният интолеранс се проявява обикновено срещу малки молекули, които имат биологично активна компонента.

Пропускливостта на червата е състояние, при което по-големи молекули храна и др. вещества преминават през епителните клетки на червата и достигйки кръвообращението активират различни имунни структури.

Когато има налично автоимунното заболяване имунният отговор при него е напрегнат. Има наличие и на възпалителен процес. Тези пациенти имат нарушен механизъм за толериране на определени молекули, които навлизат от червата в кръвта и като резултат започват да секретират голямо количество имуноглобулини от различни класове (най-вече IgG). Като резултат се образуват имунни комплекси, срещу които организмът развива симптоматика, свързана със затруднено храносмилане и усвояването на до веществата в кръвта. По принцип и здравият организъм образува имунни комплекси, но при него няма нарушен баланс, както е при автоимунните заболявания. Нарушеният баланс води образуването на по-голямо количество антитела, и имунните комплекси предизвикват възпаление. Това води до обостряне на състоянието и на основните симптоми при хората с автоимунни заболявания.

Данни от различни проучвания показват, че около 40% от пациентите с ревматоиден артрит се подобряват клинично при ползване на изключваща диета, когато са наясно с храните, които придизвикват интолеранс при тях и ги изключат временно от диетата си. Друго проучване показва, че повечето пациенти с автоимунни заболявания проявяват чувствителност към млечните протеини. Изключващата диета обикновено има продължителност между 3 месеца и година. В този период се наблюдава подобрение в симптомите и качеството на живот на засегнатите пациенти.

Най-честите автоимунни заболявания, при които честотата на хранителен интолеранс е най-висока са т.нар. колагенози. Част от тях са системния лупус еритематозус, ревматоидния артрит, много от васкулитите на малките съдове, Болест на Крон, улцерозен колит, целиакия, множествена склероза, някои от автоимунните заболявания на щитовидната жлеза.

Механизмите, чрез които дадени хора проявяват хранителен интолеранс са ралични: метаболитна дисфункция, генетични дефекти, фармакологичен отговор към различни вещества, както и изготвяне на имунен отговор към някои токсини, добавки, консерванти и подобрители на храната.

Симптоми при някой видове интолеранс:

Интолеранс към лактоза, малтоза, сукроза и фруктоза причиняват стомашно-чревни симптоми като болка, подуване, диария, гадене, метеоризъм (подуване с газове и оригване)

Интолеранс към изкуствени оцветители в храната причиняват астма, уртикария, главоболие, обриви и хиперактивност

Интолеранс към биогенните амини хистамин и тирамин причиняват стомашно-чревни симптоми, но и симптоми в дихателната система и кожата.

Тираминът естествено се намира в някои храни, растения и животни. Ферментацията, стареенето или развалянето на храните също могат да произведат тирамин. Хистаминът се намира във високо количество при преработени храни и такива, с дълъг срок на годност като готови ястия, замразени храни и консерви.

Разлика между алергия и непоносимост

При хранителните алергии се наблюдава бърза проява на симптомите в рамките на 15-30 мин или по-рано. При хранителната непоносимост може да минат часове или месеци, и макар понякога да наподобяват по външен вид алергичните, те никога не са животозастрашаващи. Това твърди експерта в хранителния интолеранс у нас д-р Екатерина Иванова-Тодорова от Имунологичната лаборатория на УМБАЛ "Св. Иван Рилски".