Валентин Николов: И Северна Македония проявява интерес към проекта за АЕЦ "Белене"
Министърът на енергетиката ще обяви днес кандидатите за стратегически инвеститор за централата
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова днес ще обяви кандидатите, подали заявления в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". От руската корпорация "Росатом" вчера обявиха, че са подали документи. По неофициална информация заявления има и от Корейската хидроядрена компания и от китайската Си Ен Ен Си.
Интерес са заявили и американската "Дженерал илектрик" и френската "Фраматом", които могат да доставят част от техническото оборудване. Освен това българска фирма е поискала да закупи акции от бъдещата централата.
Пред БНР Валентин Николов - депутат от ГЕРБ, председател на енергийната комисия в Народното събрание, заяви:
"И Северна Македония проявява интерес към проекта за АЕЦ "Белене". Той обясни, че тя ще участва със своята електрическа компания и уточни, че проявеният интерес е за покупка на електрическа енергия - дългосрочна.
"Има заявено българско участие, би трябвало да е консорциум от фирми, което е проявило интерес да закупи и акции и дългосрочно да закупи електрическа енергия. Предполагам, че това е част от намеренията, за да могат да влязат в преговорния процес и евентуално да станат съсобственици или миноритарни акционери в проекта", добави Николов.
Според председателя на енергийната комисия в НС "Фраматом" и "Дженерал илектрик" са предложили варианти за доставка на оборудване, като експортните банки на страните (съответно Франция и САЩ - бел.ред.) да финансират това оборудване "и в последствие, след заработване на АЕЦ "Белене", то да бъде изплатено по определени схеми".
Николов обясни, че стратегическият инвеститор освен да осигури пари, трябва да структурира и проекта.
"Когато се преговаря с големи корпорации, зад които стоят техните държави и правителства, обикновено трудно се отстояват позиции. Когато е ясна рамката, можеш да се облегнеш на нея и спокойно да предоговориш останалите компоненти", каза Николов и обясни, че парламентът е създал достатъчно гаранции, "така че държавата да не влезе в едно блато".
По думите на Валентин Николов във всеки вариант на инвестиция, особено когато е голяма и дългосрочна, най-големият риск обикновено е политическият.