Освобождаването на Стефан Константинов и изборът на Десислава Атанасова стана с гласовете на 120 народни представители, 46 бяха "против", нямаше въздържали се. Синята коалиция не участва във вота.
БСП, ДПС и "Атака" бяха против. 19 независими депутати бяха "за", един "против" - Георги Терзийски. Той поиска прегласуване, защото негов колега натиснал вместо него бутона "за".

Вчера ПГ на ГЕРБ предложи мястото на Атанасова като председател на комисията по здравеопазване да бъде заето от досегашния й заместник д-р Даниела Дариткова.

Предложенията за нови министри бяха представени пред народните представители от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Преди вота самата Атанасова поиска от парламента подкрепа в търсенето на широк консенсус за реформа в здравеопазването. Тя взе думата, за да представи накратко приоритетите си.

"Трябва да има консенсус между лекари и политици, за да бъде реформирана системата на здравеопазването, която е тежка, консервативна и не търпи резки движения", каза Десислава Атанасова, цитирана от БТА. По думите й е нужна широка подкрепа, за да заработят предлаганите от нея мерки в краткосрочен и в дългосрочен план - подкрепа, която тя обеща да търси сред лекарското съсловие, пациентските организации, парламента и правителството.

"За профила на здравния министър е по-важно кандидатът за поста да има определен политически опит, да търси максимално съгласие в НС, сред съсловните и пациентски организации, правителството", посочи Десислава Атанасова. Така тя отговори в аванс на нападките, които очаквала най-вече от опозицията за недостатъчния административен опит, който има за поста.

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров определи ситуацията в здравеопазването с думите: „Четвърти здравен министър, четвърти шеф на здравната каса, трети председател на здравната комисия и никакви реформи. Не смятам, че някакви реформи може да бъдат направени за една година”.
Според Димитров на фона на няколко закрити болници и ограничение на лечението на деца, първото нещо, което трябва да направи новият здравен министър, е да отпадне таванът на парите, отпускани от държавата за лечение на деца.

По-рано днес пък Иван Костов коментира в телевизионно интервю новите министри: "Младите трябва да имат шанс за изява, но не чак толкова. Как ще въведе ред човек на 32 години с опита си на юрисконсулт на психодиспансера в Русе", каза той по повод Атанасова. Според него нейното назначение се прави единствено, за да се успокоят синдикатите.

Лидерът на БСП Сергей Станишев обяви от парламентарната трибуна, че Коалиция за България няма да подкрепи предлаганите промени от Министерския съвет не заради личните качества на кандидатите, а заради това, че няма да има никаква промяна в политиката. „Здравеопазването е съсипано. Ако не сте направили реформи за две години и половина, какво ще направите за една година”, попита риторично червеният лидер.

Парламентарната група на ДПС също няма да подкрепи дори проекта за освобождаване на д-р Стефан Константинов, защото ги няма мотивите и  политиките, каза зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан. По думите му същината на дебатите би трябвало да се съдържа не във въпроса кой си отива, а защо си отива.

Независимият народен представител, избран от РЗС - Емил Василев, заяви, че партията на Яне Янев ще подкрепи персоналните промени. По отношение на Стефан Константинов Василев заяви: "Този министър се провали вероятно заради гинекологичната си специалност. Този човек не прояви грам мъжество, за да се противопостави на картелите в търговията с лекарства”.