Нападателят е от ромски произход, криминално проявен и осъждан за шофиране след употреба на алкохол и без книжка, съобщиха на брифинг директорът на пловдивската полиция Пламен Узунов и районният прокурор Гергана Мутафова, цитирани от Радио Пловдив и БТА.

В неделя 35-годишният Стоян нападна и удари с юмрук в лицето д-р Божидара Пеевска от Спешна помощ-Раковски, която преглеждала 2-годишното дете на приятелката му. След което мъжът избяга и се укри. За залавянето му работиха служителите на три дирекции на МВР в страната – Пловдив, Хасково и Сливен.

Мащабната акция се наложи заради това, че лекарката не е успяла да запише имената на детето и на тримата му придружители - мъжа, майката и бабата, допълни Узунов. Камерите в спешния център пък не записали лицата на ромите, тъй в деня на инцидента е имало токов удар.

Случаят е "разплетен" след установяване самоличността на момиченцето, за което са проверени 292 адреса в ромските махали на Раковски, Белозем, Чалъкови, Брезово, на които живеят деца на възраст около 2 години.

Така е установено, че нападателят е от хасковското село Александрово, но живее в Раковски на семейни начала с 24-годишната Елена, чието дете е било на преглед в Спешна помощ.

Днес в полицията в Раковски е получен сигнал от адвоката на побойника с уверенията, че мъжът сам ще се предаде. Малко по-късно 35-годишният нападател отишъл сам в полицейското управление.

На Стоян К. засега му е повдигнато обвинение за причиняване на средна телесна повреда на медицински специалист при изпълнение на служебните му задължения, съобщи районният прокурор Гергана Мутафова. Вероятно обаче той ще бъде обвинен и в хулиганство. Заплашват го до 3 години затвор.

Мъжът е криминално проявен и има две присъди - за управление на МПС след употреба на алкохол и без шофьорска книжка.

Медицинската експертиза потвърждава информацията на пострадалата д-р Пеевска, има и свидетелски показания за това. Мутафова смята, че прокуратурата има достатъчно основание да приключи делото преди да изтече на срока на прокурорското задържане.

В ареста са и майката и бабата на детето, присъствали на инцидента, допълни прокурорът.

Вчера бе съобщено, че за да се гарантира сигурността на спешните екипи и медицинския персонал, линейките в Раковски вече ще бъдат оборудвани със специални паник бутони. Мобилно устройство за подаване на сигнал ще има и всеки лекар, който отива на адрес.

По данни на МВР през последните две години на територията на Пловдивска област са регистрирани 5 нападения на медицински екипи. Три от тях са през 2013 година, а останалите две - през 2014 г., като и на двете извършителите са установени и задържани.

КРЪСТОСАН ОГЪН: За екипите на спешна помощ в ромските махали

АНКЕТА: Одобрявате ли позицията на Петър Москов за защитата на Спешна помощ?