За първи път от 54 години американското знаме се развя пред сградата на посолството на САЩ в Хавана.

На церемонията по издигане на знамето присъства американският държавен секретар Джон Кери, който е на няколкочасово посещение в Куба.

Флагът беше вдигнат от трима морски пехотинци, които го получиха от трима ветерани от Морската пехота на САЩ - Джим Трейси, Ф. У. Майк Ист и Лари С. Морис - същите, които на 4 януари 1961 г. са свалили знамето пред американската мисия в Хавана.

Вижте снимки>>

В речта си на церемонията Джон Кери заяви, че откриването на посолството на САЩ в Куба е ключова стъпка към нормализиране на отношенията между САЩ и Куба. Откриването на американско посолство в Хавана ще е от полза и за двете страни, каза той.

Кери подчерта, че възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Куба е станало възможно благодарение смелите решения на лидерите на двете страни - Барак Обама и Раул Кастро. Кери добави, че двамата лидери са решили да не бъдат заложници на миналото и да се фокусират върху възможностите, които предлага бъдещето.

Кери подчерта, че възобновяването на отношенията е признание за това, че десетилетията на изолация не са довели до демократичен преход в Куба. Той предупреди, че откриването на американското посолство в Хавана няма да доведе до незабавна трансформация на комунистическия остров.

Дипломат номер едно на САЩ каза, че за кубинците ще бъде от по-голяма полза да имат истинска демокрация, при която кубинският народ е свободен да избира лидерите си, да изразява идеите си и да изповядва вярата си, при която ангажиментът за икономическата и социалната справедливост се изпълнява, а институциите откликват на потребностите на хората, на които служат, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Кери припомни също така, че администрацията на президента Обама твърдо подкрепя вдигането на американското ембарго, наложено на Куба.

"Засега ембаргото остава в сила. То може да бъде вдигнато само в резултат на действията на Конгреса. Ние подкрепяме такова едно евентуално решение" заяви Кери.

"Президентът Обама вече предприе мерки за смекчаване на ограниченията на вноса и износа, обезпечаването на комуникациите и срещите между семействата на гражданите на двете страни. Но ние искаме да отидем по-далеч. За пълното нормализиране на отношения с Куба ще създадем специален двустранен комитет, който ще заседава през септември. Ембаргото е двустранен процес. И двете страни трябва да направят нужното за вдигане на ограниченията. Не мога да си представя, че следващият президент на САЩ, републиканец или демократ, ще зареже този въпрос просто така", каза още Кери, който допусна и преразглеждане на отношението на Вашингтон към Гуантанамо.

Държавният секретар на САЩ призова кубинското правителство да изпълнява международните си задължения в областта на спазването на правата на човека и припомни, че Куба отговаря за бъдещето си.

Част от речта си Кери произнесе на испански.

Церемонията за откриване на посолството на САЩ се състоя осем месеца, след като САЩ и Куба решиха да започнат исторически процес на сближаване. На 20 юли беше открито посолството на Куба във Вашингтон.

На церемонията в Хавана не присъстваха кубински дисиденти, за да не се ядосат кубинските власти, отбелязва Асошиейтед прес. Предвижда се Кери да има частна среща с тях в резиденцията на посланика.

В Хавана Кери  разговаря с кубинския външен министър Бруно Родригес, но не и с кубинския лидер Раул Кастро.

Това е първа визита на американски държавен секретар в Куба от 1945 г. На церемонията по издигането на американското знаме пред сградата на посолството присъстваха членове на правителствата на САЩ и Куба и депутати в парламентите на двете страни.

Куба е готова да обсъжда всички въпроси със САЩ, включително и този за човешките права. Това е заявил външният министър на карибската държава пред американския държавен секретар Джон Кери, предадоха AFP и Фокус. „Имаме различни идеи за суверенитет, демокрация и човешки права. Готови сме да обсъдим всеки един от тези въпроси, въпреки че не винаги може да постигнем съгласие“, заяви кубинският външен министър Бруно Родригес по време на пресконференция.