В присъствието на двайсетина държавни и правителствени ръководители председателят на Нобеловия комитет Турбьорн Ягланд връчи Нобеловите грамоти и медали на председателя на Съвета на ЕС Херман Ван Ромпой, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц на церемония в кметството на Осло, предаде Франс прес, цитирана от БТА и БГНЕС.

Вижте снимки от церемонията

Ягланд припомни за 80-те милиона жертви, които Европа даде през ХХ век. "Заедно трябва да потвърдим, че няма да загубим това, което построихме върху руините на двете световни войни. Мирът не трябва да се приема за даденост. Трябва да се борим за него всеки ден", каза той.

Нобеловият комитет беше остро критикуван за тазгодишния си избор. ЕС се намира в най-дълбоката си икономическа криза и е разтърсван от масови протести.

"Европа трябва да вървим напред. Да защити това, което е спечелено, и да подобри това, което е създадено, което ни дава възможност да решаваме проблемите, застрашаващи европейската общност днес", каза Ягланд.

"Това е единственият път за решаване на проблемите, създадени от финансовата криза, и е от полза за всички нас", добави той.

При получаването на Нобеловата награда за мир Жозе Мануел Барозу пое ангажимент да брани еврото, символа на европейското единство, който в момента преживява труден период. "Днес един от най-видимите символи на нашето единство е в ръцете на всички. Това е еврото, валутата на нашето европейско единство", подчерта Барозу.

Истински се радвам за това, че българският народ, като част от Европа, беше оценен с усилията си за мир, коментира пред „Фокус” министър-председателят Бойко Борисов, който присъства в Осло на официалната церемония.
По думите му това е едно изключително признание за народите от Европейския съюз, в това число и за българския народ.

От ЕС обявиха, че ще дарят паричната сума от Нобеловата си награда за мир - 930 000 евро, на деца, засегнати от войни и конфликти.

Противниците на присъждането на Нобелова награда за мир на Европейския съюз направиха факелно шествие в Осло в неделя вечерта, предадоха световните агенции, цитирани от БГНЕС. Стотици горящи факли преминаха в протестна демонстрация през центъра на столицата на Норвегия.
Към протеста се присъединиха представители на повече от 50 организации и сдружения, несъгласни с решението на Норвежкия нобелов комитет.
Организаторите смятат, че ЕС не заслужава високата чест да бъде лауреат на премията, "сред другите причини и заради осъществяваните военни операции, провеждането на агресивна търговска политика и твърди мерки по отношение на имигрантите от африканските страни".

Трима бивши Нобелови лауреати за мир, сред които южноафриканският архиепископ Дезмънд Туту, оспориха решението. Те написаха в отворено писмо, че "ЕС не е "поборниците за мир", които Алфред Нобел е имал предвид", предаде АФП, цитирана от БТА.

През последните три години Нобел за мир получиха личности от три различни континента.

През 2009 г. наградата бе присъдена на американския президент Барак Обама, година по-късно – на китаеца Лю Сяобо, а през 2011-а – на либерийките Елън Джонсън Сърлийф и Лейма Гбуе и йеменката Тауакол Карман.