През следващите години не се очаква разширяване на еврозоната, макар всички страни членки на ЕС да са длъжни да въведат единната валута, каза в интервю за германския вестник "Велт" заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който е и еврокомисар за еврото и социалния диалог.

България вече подготвя членството си в еврозоната и в бюджет 2016 са заложени параметри, които отговарят на критериите.

От общо 28 страни в ЕС 19 са част от валутния съюз. Преди една страна да приеме единната европейска валута, трябва предварително да бъде установен фиксиран курс спрямо еврото. Този механизъм е т. нар. чакалня за еврозоната. В момента няма страна член на ЕС там, с изключение на Дания, която е специален случай, тъй като е договорила клауза на изключване, уточни Домбровскис, цитиран от АФП и БТА.

Той посочи все пак, че България и Румъния са изразили интерес да влязат в "чакалнята" на еврозоната. Новото полско консервативно правителство обаче вероятно ще бъде по-резервирано по въпроса, според него.

Влизането в еврозоната първоначално бе много привлекателно за новите членки на ЕС. Това се промени с кризата в еврозоната, а гръцката криза засили още повече тази тенденция, допълни еврокомисарят.

Най-новите членки на еврозоната са Латвия (2014 година) и Литва (2015 година). Великобритания и Швеция, които са част от ЕС, не проявяват никакво желание за влизане в европейския валутен съюз, припомня АФП.