Това е записано официално в Закона за детето, който на 14 ноември ще бъде представен от МТСП, съобщи БГНЕС.
 
Ако родител не изпълни тази разпоредба на закона, го грози глоба от 300 до 500 лева и то ако става дума за първо нарушение.
Остава текстът, който сега съществува в Закона за закрила на детето, че родителите са длъжни да не оставят без надзор и грижа детето от 8 до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за неговото физическо, психическо и нравствено развитие. Глобата за това нарушение е от 200 до 500 лева. Ако детето не е навършило 14 години то след 20 часа трябва да е навън с придружител. За деца между 14 и 18 г. срока е 22 ч.

Родител, настойник, попечител или друго лице, което полага грижи за дете, който не осигурява редовното присъствие на детето на учебни занятия за времето, през което то подлежи на задължително предучилищно или училищно образование, се наказва с глоба в размер от 200 до 1000 лв., предвижда законопроектът.

Предучилищното образование е задължително за дете, навършило 5 години. Училищното образование е задължително за дете, навършило 7 години и продължава до навършване на 16 години.