В единия ъгъл е действащият президент Милош Земан, обвиняван, че раздухва страх от мюсюлманите и бежанците, и преди време сравнил Европейския съюз с Варшавския договор.

В другия ъгъл, главният му опонент е Иржи Драхош, 68-годишен професор по химия, който се придържа към умерен академичен тон, отбелязва БТА.

Земан, който направи заявка за втори петгодишен мандат, изразява увереност, че отново ще победи. Преди първия тур в петък и събота неговият предизборен екип не използва реклами по телевизията. 73-годишният президент освен това отказва да участва в телевизионни дебати между претендентите.

"Неговата кампания е различна. Тя е нетрадиционна", казва уважаваният изборен експерт Ян Херцман.

По време на първия си мандат Земан посети всички региони на страната сякаш беше на непрекъсната предизборна обиколка. Той води също "сравнително мащабна кампания" чрез социалните медии, казва Херцман.

"С известно преувеличение човек може да си каже, че неговите поддръжници и онези, които гласуваха за Доналд Тръмп, много си приличат", добавя политическият анализатор. Пенсионерите и хората с по-ниска квалификация клонят към подкрепа за кандидатурата на Земан.

За разлика от действащия президент, Драхош не е цял живот политик. Името му стои върху дузина патенти, а от шест години той оглавява Чешката академия на науките. Негови опоненти го окачествяват като "дестилирана вода" - без цвят и вкус. Този имидж на сдържан човек обаче вероятно е култивиран съзнателно.

"Ако има някой, който може да победи Милош Земан на втория тур, това не е някой с много свои поддръжници, а по-скоро някой, който си е създал възможно най-малко врагове", казва Херцман.

Центърът за изследване на общественото мнение отрежда на Земан 32% на първия тур, а на Драхош 21,5%, при очакван балотаж между двамата на 26 и 27 януари.

На първия тур има още седмина кандидати, които може да всеят объркване. Сред тях е бившият премиер Мирек Тополанек, чието правителство падна от власт през март 2009 г., докато страната беше ротационен председател на Съвета на ЕС.

Михал Хорачек, предприемач и автор на текстове за песни, спечелил състояние чрез компания за залози, и бившият президент на автомобилните заводи "Шкода" Вратислав Кулханек също са кандидати.

Изборите имат значение и за Европа. Земан се обръща повече на Изток, отколкото на Запад, през последните години, казва политологът Иржи Пехе. Най-скорошната му среща с руския президент Владимир Путин бе през ноември в Сочи. Ако бъде преизбран, Земан ще направи мощен екип с премиера Андрей Бабиш - популист, който през декември миналата години пое властта и нееднократно е критикувал германския канцлер Ангела Меркел за благосклонността й към бежанците.

В рождественското си послание Земан повтори своите критики към ЕС, че не е съумял да опази външните си граници.

"Убеден съм, че концепцията за миграционните квоти ще свърши на бунището на историята", каза той, обръщайки се по телевизията към нацията. "Никой няма право да ни диктува кого да допускаме на наша територия", заяви чешкият президент.

Главният му съперник Драхош също се изказва срещу квотите за бежанци като "съвсем неправилна идея и лоша стратегия" от страна на ЕС. Но за разлика от действащият президент той е твърдо против произвеждането на референдум за членството на Чехия в съюза, а подкрепя и въвеждането на еврото, въпреки че наскоро анкета установи, че 85,2 на сто от чехите са против приемането на единната валута.

Държавният глава на Чехия има до голяма степен представителни функции и не разполага с политическа власт. Наблюдатели обаче смятат, че президентът, чийто портрет виси във всяка класна стая, оказва голямо влияние върху общественото мнение.

"Президентът е смятан по-скоро за монарх", казва Пехе. "Предполага се, че той е не само представител, но и задава тона в дебатите по обществени въпроси", добавя той.

Драхош даде знак, че осъзнава колко много чехи биха предпочели човек от народа за държавен глава вместо учен, откъснат от живота. "Ще каня от време на време на по бира важни политици", каза той.