Основната тема, която коментират днес западните издания, е вчерашното израелско нападение срещу Рафах, при което избухна пожар, отнел живота на най-малко 45 цивилни палестинци. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху призна, че е станала "трагична грешка".

Смъртоносният израелски въздушен удар по лагер в Рафах предизвика широко осъждане от страна на международната общност, фокусирайки допълнително вниманието върху офанзивата на Израел срещу "Хамас" в южната част на ивицата Газа и отчаяното положение на цивилните в палестинския анклав, пише американският вестник "Вашингтон пост".

В тази война имаше много потенциални повратни точки и при всяка от тях Израел оставаше твърдо на пътя, по който е поел: да унищожи "Хамас", коментира кореспондент на "Скай нюз" в Близкия изток. Смъртоносният удар в Рафах изглежда е поредният такъв момент и би могъл да се окаже поводът Бенямин Нетаняху да бъде принуден да смени посоката, заяви той.

Според него това нападение ще потвърди опасенията на американския президент Джо Байдън за голяма израелска офанзива в Рафах. Тази позиция вероятно ще се затвърди, ако се установи, че са използвани оръжия, доставени от САЩ, изтъква анализаторът.

Американската телевизия Си Ен Ен пише, че все още не е ясно дали САЩ ще извършат собствена оценка на случая, тъй като до момента правителството на Байдън обикновено е разчитало Израел да проведе собствено разследване и да сподели констатациите си с американски служители. Този път обаче това може да е различно, отбелязва телевизията.

"Ако влязат в Рафах, няма да доставяме оръжия", заяви Байдън преди две седмици. Това от мнозина бе изтълкувано като червена линия - момент, в който американският президент повече няма да се остави да се влияе от израелския премиер Бенямин Нетаняху, пише британският новинарски канал "Скай нюз".

Притиснат от граници, което изглеждат все "по-разтегливи", съветникът на Байдън по националната сигурност Джейк Съливан заяви миналата седмица, че "няма математическа формула" за определяне на момента на нейното преминаване.

"Това, което ще разгледаме, е дали има много жертви и разрушения в резултат на тази операция или тя е по-прецизна и пропорционална", каза Съливан от трибуната на Белия дом. Анализатор от "Скай нюз" заявява, че ако използваме изказването на Джейк Съливан, при израелското нападение срещу Рафах е имало ужасяваща "разруха и жертви". Струва ми се безумно дори да се налага да изтъквам този факт, подчертава анализаторът Марк Стоун.

Според него американският президент Байдън ще трябва да прибегне до значителна словесна акробатика, за да докаже, че нападението в Рафах е било пропорционално или прецизно.

Анализаторът смята, че Байдън ще каже, че неговата "червена линия" не е била пресечена, тъй като в противен случай ще трябва да изпълни заплахата си да прекрати военната помощ, а ако го направи, ще се сблъска с огромна опозиция сред американски политици и ключови дарители само няколко месеца преди изборите в САЩ.

В друг материал, публикуван във в. "Вашингтон пост" се подчертава, че подробностите за инцидента остават неясни, но се изтъква рискът от разрастване на войната в Газа и нарастващото напрежение в отношенията на Кайро с Израел. Бивш египетски представител заяви пред "Вашингтон пост", че подробностите за инцидента могат да бъдат изложени от съвместната комисия още днес.

Отношенията между Тел Авив и Кайро никога не са били топли, пише вестникът и добавя, че през последните години двете страни са развили тясно партньорство в областта на сигурността и се стремят към задълбочаване на икономическите и енергийните връзки. "Вашингтон пост" обръща внимание, че навлизането на Израел в Рафах поставя тези отношения на изпитание.

Френският вестник "Монд" обобщава събитията в ивицата Газа след нападението от страна на Израел срещу бежански лагер в Рафах, като публикува изказвания на чуждестранни лидери, които осъждат атаката и призовават за мерки за гарантиране на защитата на мирните жители.

Изданието обръща внимание на изявленията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, египетски и катарски представители, както и европейски лидери, сред които френският президент Еманюел Макрон и германската министърка на външните работи Аналена Бербок.

"Монд" съобщава също, че около 10 000 души са участвали вчера в протест край израелското посолство в Париж срещу смъртоносния обстрел на Рафах.