Това стана по време на инициирани от БСП разисквания по намерението на кабинета да изземе неразпределената печалба от фирмите с държавно участие. Според бившия минансов министър Пламен Орешарски може да се наложи фирмите да теглят кредити, за да финансират бюджета, или да разпродават активи, цитира го "Дневник".

Миналата седмица финансовият министър съобщи, че в бюджета през 2011 г. са влезли 174 млн. лв. от държавните предприятия. През 2010 г. полученият от държавата дивидент е бил 112 млн. лв., а през 2009 година – 344 млн. лв.

В крайна сметка парламентът възложи на вицепремиера Симеон Дянков контрола по изпълнението на ПМС 367 от 29 декември 2011 г, предаде БТА. Депутатите отхвърлиха проекта на левицата и ДПС, според който Дянков се задължава да внесе предложение за отмяна на чл.74 от постановлението, а Министерският съвет - да го отмени. Този член разпорежда държавните предприятия и търговските дружества, които към 31 декември 2011 г. отчитатнеразпределена печалба от минали години, да я внесат като дивидент за държавата.

Алиосман Имамов от ДПС коментира, че всъщност проекторешението по разискванията, предлагано от ГЕРБ, призовава Дянков да изпълнява задълженията си по контрола на публичните средства на тези държавни предприятия. Той допълни, че "хората не закусват с филия, намазана с финансова стабилност".

Проблемът с държавните дружества отключи и по-широк дебат. Мартин Димитров от Синята коалиция отбеляза, че управлението на тройната коалиция не е било прозрачно, но посочи, че колкото пари е похарчило предишното управлени, толкова вече са похарчили и ГЕРБ, което ги поставяло "на едно и също ниво на неразумност".

Димитров възрази срещу идеята през т.нар. Сребърен фонд да се извършват плащанията по външния дълг. Има сериозни рискове, предупреди той.

Валентин Николов от ГЕРБ коментира, че всъщност основният въпрос е, че собственикът на фирмите иска да си получи дивидента. Според него за дружествата, които имат затруднения, вината носят предишните управления, цитира го БТА.