Тричленен състав на Бургаския апелативен съд измени 20-годишната ефективна присъда, постановена от Окръжния съд в Ямбол и увеличи наказанието на „доживотен затвор“ на 46-годишния Мишо Вичев от тополовградското село Срем, признат за виновен в жестокото убийство на 87-годишната Маргона К.

В нощта на 7 срещу 8 ноември 2016 г. мъжът нахлул в къщата на старицата през един от прозорците. Знаел, че наскоро е продала нива и е взела пари. Докато търсел пачки в гардероба, пенсионерката се събудила. Тогава Мишо се нахвърлил срещу нея с юмруци. Удрял я по главата, скачал върху тялото ѝ, а накрая я удушил. За да заличи следите си, той хвърлил трупа на леглото и го затрупал със стари дрехи. След това намерил 3 хил. лв., скрити от възрастната жена, и избягал.

През юни т.г. ямболските окръжни магистрати признаха подсъдимия за виновен и го осъдиха на 20 години затвор. Присъдата обаче бе протестирана от прокуратурата и обжалвана от подсъдимия и частния обвинител. След като се е запознал с постъпилата жалба, изслушал е становищата на страните в съдебно заседание и като е извършил цялостна служебна проверка на атакуваната присъда, въззивният съд е намерил подадения протест за основателен.

Двете съдебни инстанции приемат, че деянието е извършено с пряк умисъл и користна цел. Мъжът напълно е съзнавал общественоопасния характер на деянието и е целял настъпването на общественоопасните последици. Бил е наясно, че с действията си ще причини смъртта на жертвата, предвид характера и интензивността на употребената сила, възрастта и физическите данни на жената, но е целял настъпването и на този резултат, за да не бъде разкрит.

Нанесените удари по жизнено важни органи на човешкото тяло и употребената сила като притискане и душене, на жена на 87 г., показват, че смъртта не е резултат с който той се е съгласил по пътя към целта да отнеме парите, а също пряка цел на неговите действия, посочват апелативните съдии. Според въззивния състав употребената от подсъдимия сила към пострадалата многократно надхвърля достатъчната такава за сломяване съпротивата, а дори и за умъртвяването й. Действията и ударите определят убийството на Маргона К. като извършено с особена жестокост. След убийството й подсъдимият се е прибрал у тях, хладнокръвно е наредил на жената, с която живее да изпере дрехите му, за да заличи следите от престъплението, спокойно си е легнал и заспал.

„Всичко това го определя като жесток човек, който въпреки предишните си осъждания и изтърпени наказания не се е поправил и не желае да се поправи и превъзпита, който не изпитва никакви угризения и съчувствие към човешкото здраве и живот. Смъртта е настъпила по особено мъчителен за възрастната жена начин, като тя е била в съзнание, със запазени рефлекси за преглъщане и кашлица, имала е възможност да изпитва болки и страдания от причинените травми, да изпита ужаса от настъпването на смъртта“ – пише в решението на Апелативен съд – Бургас.

Въззивната инстанция е намерила, че обществената опасност на конкретното деяние и деец са много по-високи от тези на останалите престъпления от същия вид, поради което приема, че извършеното конкретно престъпление е изключително тежко.

Съобразно отчетената обществена опасност на престъплението и дееца, наличните отегчаващи и липсата на смекчаващи отговорността обстоятелства, апелативният съд приема за най-справедливо и подходящо наказанието „доживотен затвор“, поради което е изменил присъдата в тази част. Апелативните съдии са изменили и определения първоначален „строг“ режим на изтърпяване на наказанието със „специален“.

Решението може да бъде обжалвано или протестирано пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.