Френският президент Еманюел Макрон посети в неделя северния иракски град Мосул, голяма част от който бе разрушена по време на войната срещу групировката "Ислямска държава" (ИД) през 2017 г., предаде Асошиейтед прес.

Ден по-рано в Багдад Макрон обеща да запази френските военни в страната.

Макрон започна посещението си в Мосул от католическата църква "Чудотворна Дева Мария" (известна също като Латинската църква или Църквата с часовника), на която бяха нанесени значителни щети по време на управлението на ИД, продължило от 2014 г. до поражението на екстремистите три години по-късно. Иракски деца, облечени в бяло и развяващи иракски и френски знамена, посрещнаха френския президент с песни.

Еманюел Макрон разговаря с граждани при посещението си в Мосул

Снимка: AP/БТА

Това е същата църква, където папа Франциск отслужи специална литургия при визитата си в Ирак през март. Тогава Светият отец посети полуразрушени църкви и призова иракските християни да простят несправедливостите, извършени срещу тях от мюсюлмански екстремисти, и да възстановят страната.

В реч пред опустошената градска църква, по възстановяването на която работи и ЮНЕСКО, Макрон призова иракските религиозни общности да "работят заедно" за възстановяването на страната.

"Ще върнем (френското) консулство и училища", обеща той, като критикува темпото на реконструкция в Мосул, като "твърде бавна", предаде Франс24.

Макрон обиколи църквата, по стените на която все още личат дупки от куршуми, при строги мерки за сигурност, а придружаващ го свещеник го запозна с подробности за построяването на църквата през 19-ти век. После заедно с иракски служители френският президент се качи на покрива, откъдето огледа част от Мосул.

"Надяваме се Франция да отвори консулство в Мосул", каза на Макрон иракският свещеник Раед Адел докато бяха в църквата. Той призова също френския президент да помогне за възстановяването на летището в Мосул.

Макрон призова иракските религиозни общности да "работят заедно" за възстановяването на страната

Снимка: AP/БТА

Макрон си тръгна от църквата в ранния следобед, за да посети също емблематичната джамия "Ан Нури", взривена по време на боевете с екстремистите от ИД през 2017 г. и по-късно - възстановена. Именно в тази джамия водачът на ИД Абу Бакр ал Багдади обяви през 2014 г. създаването на "халифата", припомня Франс прес.

Френският президент посети и лагера на френските специални части Грение.

Защо е в Ирак Макрон

Френският президент пое ангажимента да посети Мосул по време на регионалната среща на високо равнище в Багдад, посветена на бъдещето на Близкия изток и до голяма степен на борбата с тероризма и превземането на Афганистан от талибаните при изтеглянето на САЩ.

"Какъвто и избор да направят американците, ние ще запазим присъствието си в Ирак за борба с тероризма", каза той на пресконференция в събота.

По време на форума в Багдад страните са постигнали съгласие за важността да се продължат консултациите и работата по напредъка на отношенията между двете страни в последващата фаза от развитието им, се посочва в изявлението на канцеларията на египетския президент.

Иракският външен министър Фуад Хусейн каза по време на пресконференция, че Иран и Саудитска Арабия, които започнаха преки разговори в Ирак през април, продължават срещите си и изрази надежда за "положителни резултати", но не даде повече подробности.

Един след друг ораторите на конференцията обещаваха подкрепа за Ирак, който водеше тежка борба с екстремистката групировка "Ислямска държава", завзела големи части от територията на страната между 2014 г. и 2019 г.