Заклети врагове се срещат на ключов за Близкия изток форум
Иран и Саудитска Арабия са в центъра на събитията. Еманюел Макрон апелира да не се сваля гарда срещу "Ислямска държава"
Иракските сили за сигурност се разположиха в столицата Багдад преди регионална конференция, чиято цел е да успокои напрежението в Близкия изток и да подчертае новата роля на Ирак като посредник, предаде Асошиейтед прес.
Още по темата
- Най-смъртоносният ден: Близкият изток е пред неконтролируема криза
- Папата с предупреждение срещу "спиралата на смъртта и разрушението" в Близкия изток
- "Амнести интернешънъл": Смъртното наказание е прилагано "безмилостно" в Близкия изток
- В Близкия изток ваксините против коронавируса носят политическа власт
Сред поканените са заклетите врагове Саудитска Арабия и Иран, чието съперничество често е засягало Ирак и други страни в Близкия изток, включително Йемен и Ливан. Рияд заяви, че ще бъде представляван от външния си министър принц Файсал бин Фархан. Не е ясно на какво равнище ще бъде иранската делегация.
С тази регионалната конференция Ирак възнамерява да неутрализира напрежението между Иран и Саудитска Арабия, които не поддържат дипломатически отношения от 2016 г., каза съветник на иракския премиер.
Очаква се да участват също египетският президент Абдел Фатах ас Сиси и йорданският крал Абдула Втори, както и представители на Турция, Катар и Обединените арабски емирства.
На срещата се очаква да бъдат обсъдени въпроси като регионална водна криза, войната в Йемен и тежката политико-икономическа криза в Ливан, изправила страната пред крах.
В срещата ще участва и френският президент Еманюел Макрон, който вече пристигна в Багдад. Франция дори е съорганизатор на форума.
Иракски специални сили са разположени главно около "Зелената зона", където се намират чуждестранните посолства и сградата на иракското правителство.
Срещата е възможност за иракския премиер Мустафа ал Казими да демонстрира усилията, които полага в последно време да превърне Ирак в безпристрастен посредник в регионалните кризи, но и да покаже, че след десетилетия на конфликти Ирак отново се завръща на международната сцена.
По-рано тази година Ирак беше домакин на няколко кръга преки преговори между Иран и Саудитска Арабия, на които представители на двете страни на средно равнище са обсъдили въпроси, свързани с кризите в Йемен и Ливан.
Според висш иракски представител се очаква саудитски и ирански лица да разговарят в кулоарите на днешните срещи, а целта е да бъдат събрани враждуващите страни на една маса и да бъде създаден политически климат за решаване на проблемите.
Ирак е страна с шиитско мнозинство, която се намира на разделителната линия между шиитски Иран и преобладаващо сунитския арабски свят, оглавяван от Саудитска Арабия.
Макрон: Да не сваляме гарда срещу ИДИЛ
Френският президент Еманюел Макрон призова днес "да не се сваля гарда" спрямо джихадистите от групировката "Ислямска държава", тъй като те си остават заплаха, особено в Ирак, предаде Франс прес.
"На всички ни е известно, че не трябва да сваляме гарда, тъй като ИД продължава да представлява заплаха. Знам, че борбата срещу тези терористични групировки е приоритет за вашето правителство", заяви Макрон след среща с иракския премиер Мустафа ал Казими в Багдад, където по-късно днес започва среща на лидери на страни от Близкия изток.
Ирак и Франция "са ключови партньори във войната срещу тероризма", отговори Казими.
Париж оказва военна - главно военновъздушна - подкрепа на Ирак с около 600 души на място в рамките на международната коалиция, която продължава борбата срещу ИД, припомня АФП.
В неделя Еманюел Макрон ще посети района Иракски Кюрдистан, за да приветства борбата на кюрдите срещу ИД, а после и Мосул - града, превърнал се в символ на победата срещу джихадистката групировка, под чиято окупация беше от 2014 до 2017 г.