Редица европейски лидери поздравиха Джо Байдън за избирането му за президент на САЩ, предаде Ройтерс.

Българският премиер Бойко Борисов отправи поздравленията си към новоизбраните американски президент и вицепрезидент в профила си във Фейсбук.

"Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за задълбочаването на партньорството със САЩ и за укрепването на трансатлантическото сътрудничество", написа Борисов.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг поздрави новоизбраните президент и вицепрезидент на САЩ Джо Байдън и Камала Харис.

Топли приветствия за Байдън, когото познавам като силен поддръжник на НАТО и трансатлантическите отношения. САЩ са все така важни в непредсказуемия свят, очаквам да работим с Байдън и Харис за задълбочаване на връзките между Европа и Северна Америка, се посочва в изявлението на Столтенберг.

Генералният секретар отбелязва, че алиансът разполага с половината от световната военна и икономическа мощ и тази обща сила следва да послужи пред предизвикателствата като настъпателността на Русия, международния тероризъм, електронните и ракетните заплахи, възхода на Китай. Сигурността и успехът ни зависят от справянето с тези предизвикателства заедно, добавя Столтенберг.

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че очаква с нетърпение да работят съвместно по споделените приоритети.

"Поздравления на Джо Байдън за избирането му за президент на САЩ и на Камала Харис за историческото й постижение", се казва в изяввелие на Джонсън.

"САЩ са нашият най-важен съюзник и очаквам с нетърпение да работим в тясно сътрудничество по общите ни приоритети, от климатичните промени до търговията и сигурността", заяви Джонсън.

Германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че очаква с нетърпение бъдещото сътрудничество с президента Байдън.

"Нашето трансатлантическо приятелство е незаменимо, ако искаме да се справим с големите предизвикателства на нашето време", заяви тя.

Меркел, която е първата жена канцлер на Германия, подчерта, че Камала Харис става първата жена вицепрезидент на САЩ.

Френският президент Еманюел Макрон поздрави Байдън и Харис.

"Чака ни много работа, за да преодолеем днешните предизвикателства. Да работим заедно!", написа Макрон в Туитър.

Поздравления на Байдън и Харис поднесоха още президентът на Ирландия Майкъл Хигинс и премиерът Михол Мартин, премиерите на Испания Педро Санчес, на Италия Джузепе Конте, на Дания Мете Фредериксен, на Швеция Стефан Льовен, на Норвегия Ерна Сулберг и на Гърция Кириакос Мицотакис, канцлерът на Австрия Себастиан Курц и президентите на Полша Анджей Дуда, на Финландия Саули Нинистьо и на Украйна Володимир Зеленски.

Канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че очаква с нетърпение да се заеме с "най-големите предизвикателства в света" заедно с новата администрация.

В изявлението си канадският премиер отбеляза, че ще работи със САЩ за "насърчаване на мира и приобщаването, за икономически просперитет и климатични действия по целия свят".

Трюдо не спомена настоящия президент Доналд Тръмп, с когото често имаше проблемни отношения, посочва Ройтерс.

"Поздравявам Джо Байдън и Камала Харис. Нашите страни са близки приятели, партньори и съюзници", написа в Туитър канадският премиер.

Председателите на Европейския парламент, на Европейския съвет и на Европейската комисия Давид Сасоли, Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, поздравиха Джо Байдън за избирането му за следващ президент на САЩ.

Най-добри пожелания на новоизбрания президент, се посочва в изявление на Сасоли. Светът има нужда от силна връзка между ЕС и САЩ, от нов тласък на двустранните отношения. САЩ и ЕС не подхождат еднакво към пандемията с Ковид-19 и това отслабва отговора на кризата, допълва той.

ЕС е готов да действа за силни трансатлантически връзки, написа в Туитър Мишел. Той също посочва борбата с пандемията като една от темите за взаимодействие с Вашингтон.

ЕС и САЩ са приятели и съюзници, а техните народи - възможно най-дълбоко свързани, се посочва в поздравително обръщение на Фон дер Лайен. ЕК е готова да задълбочи сътрудничеството с новото ръководство на САЩ и новоизбрания Конгрес, особено в действията срещу пандемията и произтичащите последици, добавя тя.

Групите на Европейската народна партия (ЕНП), на социалистите и демократите (СД) и "Обнови Европа" в Европейския парламент също са сред първите, които поздравяват Джо Байдън за избирането му за следващия президент на САЩ.

Изборите бяха напрегнати, ЕНП поздравява Байдън и потвърждава подкрепата си за силна връзка между ЕС и САЩ, основана на главните демократични ценности, се посочва в пост в Туитър. Ще продължим да работим заедно за мирен световен ред, допълва парламентарната група.

СД горещо поздравяват Байдън, призовават президента Доналд Тръмп да признае поражение и да уважи гласа на народа. Те определят победата на Байдън като историческа и заявяват, че с това Европа печели силен съюзник.

Изходът от изборите е празник за устойчивостта на демокрацията, посочват от "Обнови Европа". Изборът на Байдън е връщане към разума, добавят либералите.

Председателят на ЕНП Доналд Туск написа, че загубата на Тръмп може да се окаже началото на края на тържеството на крайнодесния популизъм също и в Европа. Благодаря ти, Джо, обръща се той към новоизбрания президент на САЩ.

Иранският президент Хасан Рохани изрази надежда, че следващата американска администрация ще "се е поучила" от провала на политиката на натиск и санкции, използвана от президента Доналд Тръмп срещу Техеран, която не накара ислямска република Иран да отстъпи, предаде Франс прес.

Действащият президент на САЩ Доналд Тръмп беше възприел политика на "максимален натиск" срещу Иран, като се оттегли едностранно от международното споразумение за иранската ядрена програма и през 2018 г. наложи отново санкциите срещу Техеран.

"Надяваме се, че опитът от последните три години ще послужи за урок на следващата американска администрация, за да спазва международните закони и правила и да се върне към ангажиментите си", заяви Рохани в реч, излъчена по телевизията. "Нашият народ се изправи през тези последни три години срещу икономически тероризъм и показа безподобно търпение и издръжливост", добави той. Президентът подчерта, че Иран продължава да издържа и да проявява търпение, "докато другият лагер не се преклони пред законите".

Рохани изрази надежда, че "тези, които налагат санкциите ще разберат, че избраният път беше погрешен" и увери, че "никога няма да постигнат целите си" по този начин.

Високопоставени ирански представители подчертаха, че ще се концентрират върху политиката на следващата американска президентска администрация, вместо върху личността на следващия президент. Техеран вече е заявявал, че евентуално връщане на Вашингтон към ядреното споразумение трябва да се придружава от обезщетение за понесените щети и гаранции, че това няма да се случи отново, припомня АФП.