Римокатолическата църква отбелязва на 1 януари и денят на световния мир, съобщи АП.

Папата заяви, че мирът започва с откровеното признание, че всички хора са братя, а не съперници и врагове. „Мирът започва с поглед на уважение, който разпознава човек в лицето на другия, независимо от цвета на неговата кожа, националност, език или религия", каза Бенедикт ХVІ в базиликата "Свети Петър".

Той подчерта, че хората трябва да бъдат възпитавани в уважение към всички още от най-ранна възраст.

По време на молитвата за мир 82-годишният глава на католическата църква постави на централно място децата, пострадали от ужасите на войните и тези, които са останали без дом заради въоръжените конфликти.

Папа Бенедикт подчерта, че те правят очевиден фактът, че всички хора за братя, тъй като „въпреки различията помежду си, те се смеят и плачат по един и същи начин, имат едни и същи нужди, общуват спонтанно и играят заедно".

Болезнените образи на деца, оставени на произвола на войната и насилието, с "изкривени от болка и отчаяние лица", са безмълвен призив за мир, подчерта папа Бенедикт Шестнайсети.