В процедурата по несъстоятелност е записано, че пещта е обезпечителен актив на „Арселор Митал".
Компанията закупи вземане на Черноморската банка за търговия и развитие за 18 млн. евро, с което стана вторият обезпечен кредитор на „Кремиковци". Освен „Арселор", облигационерите на комбината също са обезпечени с активи.
Следващ кредитор по реда на вземанията е държавата с около 830 млн. лв. Държавната помощ от около 700 млн. лв. през 1999 г. не беше призната от съда. По думите на Трайков правителството ще настоява да се върнат парите за отпуснатата държавна помощ.
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма вече обяви, че по-добрият вариант за „Кремиковци" е да се започне процедура по ликвидация на предприятието. Същото беше и желанието на „Арселор Митал".