По думите й проектът ще е готов до края на годината.

Законът ще бъде всъщност нов обществен договор между бизнеса, държавата и родителите, обясни Кунева, цитирана от БТА.

Според нея той трябва да бъде с хоризонт поне 10 години и да издигне престижа на професионалното образование в обществото.

"В момента ние правим реформа в образованието, но в условията на много стриктна бюджетна дисциплина", каза още министърът.

По думите й промените се извършват по възможно най-щадящия за децата начин. Кунева уточни, че вече се работи по новите учебници за втори и шести клас, както и по плановете и програмите за обучение.

Необходими са реформи и във висшето образование, каза още министърът. Според нея това не означава да се намалят парите за университетите, а да се повишат изискванията за качеството на обучението.

"Завършването на ВУЗ трябва да бъде поставено на абсолютно нова основа и дипломата да е гаранция за качествено образование. Ако това не е така, е редно висшето училище да не получава държавна поръчка. За мен е важно публичните пари да бъдат разпределени там, където нещата са качествени", посочи Кунева.

Тя изтъкна, че не е възможно в един университет да се изучават всякакви дисциплини и обучението по всички да е достатъчно добро.

Образователният министър допълни, че автономията на ВУЗ не е свързана с получаваните от тях бюджетни средства, а това е начин, по който държавата може да налага правила за качество но обучението.