България стъпи с "единия крак" в пълноправен Шенген под аплодисментите на Европа
Финалното решение ще бъде взето на 12 декември на Съвета на вътрешните министри на ЕС
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г. Предпоследната крачка към свободното пътуване и по суша за българите бе направена днес в унгарската столица Будапеща. Там бе проведена ключовата среща на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия под домакинството на унгарския им колега Шандор Пинтер.
Унгария е ротационен председател на Съвета на Европейския съюз, а Австрия е страната, която до момента възпрепятства сухопътното ни присъединяване.
"Днес се уверихме, че България и Румъния са направили много усилия, за да се сдобият с членството в Шенген по суша. Договорките бяха много тежки, защото много проблемни въпроси трябваше да обсъдим и да намерим общ резултат", каза унгарският вътрешен министър.
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша обаче ще бъде взето на 12 декември на Съвета на министрите на вътрешните работи на ЕС, съобщи служебният премиер Димитър Главчев пред журналисти на ГКПП "Кулата" и изтъкна, че София и Букурещ са получили аплодисментите на еврокомисарката по вътрешните работи Илва Йохансон, която също е присъствала на разговорите в Будапеща.
"Засега нещата вървят по план. Отчетен беше напредъкът на България и Румъния в посока борбата с нелегалната миграция. Но тук трябва да подчертаем, че усилията са не само на България и Румъния, но и на нашите партньори от Европейския съюз, с които съвместно постигнахме този резултат. Да не пропусна и усилията на Турция, която много ни помага в това отношение в борбата с нелегалната миграция", посочи Главчев и поясни, че опитите за преминаване на нелегални мигранти са намалели със 70 процента.
Унгарският премиер Виктор Орбан пък коментира, че Румъния, България, Унгария и Австрия са се договорили "да работят неуморно" за това от 1 януари 2025 г. Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство и със сухопътните граници.
Малко по-късно четирите страни - България, Румъния, Унгария и Австрия, излязоха с обща декларация. Тя бе публикувана в официалния профил на унгарското председателство на ЕС в социалната платформа "Екс".
В документа се казва, че днес, 22 ноември 2024 г., унгарското председателство на Съвета на ЕС, Румъния, България и Австрия са признали напредъка, постигнат в понижаването на незаконната миграция към Европа и към въпросните страни и са се споразумели:
- да направят всичко по силите си за предотвратяване на нелегалното еднопосочно преминаване на мигранти през техните територии и да осъществяват гладко процесите по връщане и прехвърляне по силата на съответните споразумения
- в духа на солидарност продължават да подкрепят България в защитата на външните сухопътни граници на ЕС с Турция с разполагането на международен полицейски контингент от 100 гранични служители (15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния).
В заключение се посочва, че страните са се споразумели до края на тази година да започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.
Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер призна в Будапеща, че България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници.
Евромисарят по вътрешни работи Илва Йохансон оцени високо постигнатата договореност и изрази увереност, че решението на Съвета ще бъде прието през декември. Тя отново подчерта, че България и Румъния отдавна са изпълнили всички критерии и в някои области дори надхвърлят мерките, прилагани от други държави членки на Шенген.
"Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща", написа пък в социалната мрежа "Екс" председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и бе категорична:
"Мястото на България и Румъния е в Шенгeн".
Bulgaria and Romania belong fully to the Schengen area.
Removing internal controls at land borders is the last hurdle.
I welcome the positive outcome of informal discussions in Budapest today.
@EUCouncil formal decision is next.
Let 2025 see Schengen become stronger. pic.twitter.com/zHJrg9HzFw— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 22, 2024
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола също отправи приветствия и отбеляза, че евродепутатите отдавна призовават за цялостното присъединяване към Шенген на България и Румъния. Очаквам окончателно решение в близките дни, допълва Мецола.
I welcome today's positive development on Romania and Bulgaria fully joining the Schengen area.@Europarl_EN has led this call from day one.
— Roberta Metsola (@EP_President) November 22, 2024
A stronger Schengen means a stronger Europe.
I look forward to a final decision in the coming days.
Двете най-големи групи в Европейския парламент - на Европейската народна партия (ЕНП) и на Социалистите и демократите (СиД) - изразиха задоволство от днешните решения за Шенген, оповестени след срещата на министрите на вътрешните работи на България, Румъния, Австрия и Унгария в Будапеща.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. Той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген.
Новината за постигнатото споразумение обаче предизвика отрицателната реакция на евродепутата от Австрийската партия на свободата Петра Щегер, според която без функционираща външна граница и драстично намаляване на нелегалната миграция няма нужда от обсъждане на разширяването на Шенгенското пространство за свободно движение.
"Реалността показва, че нито България, нито Румъния изпълняват изискванията за ефективна защита на външните граници на ЕС. Това се отразява в продължаващия висок брой незаконни влизания в Австрия. Разширяването на Шенген само ще задълбочи този проблем и ще направи двете страни още по-привлекателни врати за нелегални имигранти и трафиканти", предупреди Щегер, която заподозря, че зад отменянето на ветото стои "политическа търговия": постът на еврокомисар по миграцията в замяна на одобрението на Австрия за разширяването на Шенген".
Директорът на "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов коментира, че след присъединяването на България към Шенген гражданите ще бъдат облекчени, но за хората, които извършват престъпна дейност - контролът ще си остане.
Той обясни, че двете ни граници с Гърция и Румъния няма да останат без контрол при приемането на България за член на Шенген. "Ще продължим да изпълняваме стриктно задълженията си по противодействие на нелегалната миграция, по противодействие на контрабандата на наркотици и други забранени стоки и вещи. Тук е нашата роля да правим анализ на риска и да проверяваме, да извършваме контрол, който ще бъде в граничната зона, а не на контролно-пропускателния пункт, и по начин, който преценим", добави Златанов.
От МВР съобщиха, че утре служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще даде повече информация за договореното на срещата в Будапеща.