Дакладът бе представен днес от директора на института професор Джон Чипман, предаде ИТАР-ТАСС, на която се позова БТА. Според документа финансовата криза е предизвикала мощни размествания в основата на световния геополитически ред, установен след падането на Берлинската стена и краха на СССР. Геополитическата неопределеност по основните международни въпроси е резултат от осъзнатата слабост на САЩ и тяхната неспособност да отговорят на предизвикателствата на новата епоха, се казва още в доклада. Многократно намалелите възможности на САЩ и на техните западни съюзници ги принуждават да прекратят някои от амбициозните си проекти в различни части на света, се казва още в документа.
"Западът е принуден да отстъпва на много фронтове. Голяма част от задачите, сред които "националното строителство", бяха до голяма степен изоставени", каза Чипман.
Според специалистите от института новоформиращият се световен ред засилва позициите на държавите и принуждава САЩ да се откажат от едноличното лидерство и да търсят нови форми на сътрудничество със страните.
Джон Чипман предложи нов термин - "коалиция на заинтересованите" - който подчертава както компромисния подход на участниците, така и отсъствието на свръхдържави. Доклада подчертава три неотложни стратегически проблема - регионалното положение на Иран и неговите ядрени амбиции, севернокорейската ядрена програма и стабилизирането на Афганистан. Сегашната геополитическа ситуация в света е неопределена и непредсказуема, което говори, че назрява нов световен ред, се казва още в доклада.