Сърничките на Цар Киро отиват в зоопаркове
Сърничките на Кирил Рашков в гората на местността Изгорялата воденица се очаква в най-скоро време да бъдат пръснати по зоопаркове из страната.
Нарочна общинска комисия наскоро и в присъствието на Рашков е огледала имението и е сменила катинара на входа. Не знаем обаче как да процедираме с тези двадесет и седем сърнички, които са вътре, защото ако махнем оградата, те ще избягат и ще станат жертва, допълни кметът.
Писмо за съдействие е изпратено наскоро до Регионалната дирекция по горите (РУГ) - Пловдив. Има такова сезиране, както и до РИОСВ - Пловдив. По регламент община Садово, която е собственик на имота, следва да си направи такава комисия, в която да се включат и наши специалисти, но инициативата не може да е наша. Най-важното е да се докаже произход, т.е. как е придобит този дивеч. Ако се окаже без документи за произход, е най-добре тези сърнички да се пренасочат по зоопарковете из страната, коментира директорът на РУГ инж. Пенчо Дерменджиев. За тях ще бъде пагубно да се пуснат в естествена среда.
Иначе Кирил Рашков бил категоричен пред комисията, че отглеждат тези животинчета единствено заради красотата им. Аналогично бе обяснението преди време и на друг колоритен бизнесмен, ресторантьора Атанас Джамуров. Той многократно обясняваше пред еколози, че си е заформил частен зоопарк край ресторантите си на Бачково само заради естетиката, припомнят паметливи .