Протестите започнаха заради решение на управляващите да построят мол и копие на османски казарми в парка "Таксим" (вижте плана), но бързо прераснаха в масови демонстрации срещу правителството на Реджеп Тайип Ердоган.

Конфедерацията на левите профсъюзи „Кеск”, която представлява 240 000 работници, обединени в 11 профсъюза, обвини правителството в „държавен терор” и подриване на демокрацията, предаде Би Би Си, цитирана от "Фокус".
Стачката, която започна в 12 ч., ще засегне работата на училищата, университетите и на държавната администрация.

В отговор на народното недоволство Ердоган заяви, че протестиращите действат "ръка за ръка с тероризма". От Мароко, където е на посещение, той обвини за организацията и насилието партиите, загубили изборите.
Ердоган вече предупреди демонстрантите и даде да се разбере, че може да мобилизира масови подкрепления, за да потуши протестите.

Демонстрациите вече взеха втора жертва, над 3500 са ранените.

Междувременно правителството се извини на пострадалите при сблъсъците с полиция.

"Извинявам се на тези, които бяха подложени на насилие заради чувствителността им по отношение на околната среда", заяви турският вицепремиер Бюлент Арънч, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Той отбеляза използвания от полицията сълзотворен газ като причина за разгарянето на сблъсъците.

"Турското правителство уважава различните начини на живот на всички граждани на страната и смята за легитимни първите екологични протести, прераснали в политически демонстрации"
, заяви Арънч.

Той добави, че различията са най-голямото богатство на Турция.
Не всички са длъжни да ни ценят, ние сме отворени към мненията на тези, които не ни подкрепят, посочи вицепремиерът и призова гражданите да прекратят протестите днес.

Министърът на вътрешните работи Муамер Гюлер пък призова протестиращите да спазват законите и да не провокират полицията. Днес в парламента той направи оценка на ситуацията в страната, но речта му бе прекъсвана от депутати, които го обвиниха в лъжа.

Народните избраници настояха да бъде наказан този, който е дал нареждането за разпръскването на протестиращите в парка „Гези” в Истанбул с газ и водомети сутринта на 31 май. Те също така искаха Гюлер да признае, че нареждането е дадено лично от Ердоган.
Вътрешният министър обясни, че всички инциденти, при които има подозрения за използването на прекомерна сила от полицията, ще бъдат разследвани.

Вечерта хиляди протестиращи отново изпълниха площад „Таксим" в Истанбул.

Турция трябва да проведе бързо и независимо разследване на поведението на полицията спрямо протестиращите, съобщи в Женева говорителка на Върховния комисариат на ООН за човешките права.
"Приемаме положително факта, че властите признават, че може да се е стигнало до прекомерна употреба на сила и техния призив за разследване на полицаите, които са нарушили закона и международните стандарти за човешките права", заяви Сесил Пуий, говорителка на върховния комисар Нави Пилай.

В понеделник вечерта САЩ поискаха разследване за насилието в Турция и приканиха към сдържаност. Държавният секретар Джон Кери заяви, че САЩ са притеснени от информацията за прекомерно използване на сила от полицията.

Отношението на турските власти към участниците в антиправителствените демонстрации е несъвместимо със стандартите на европейската общност, предупреди председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, цитиран от ИТАР-ТАСС.

„За да стане Турция член на ЕС, нейното ръководство трябва да се придържа към ценностите на демокрацията. Виждаме, че министър-председателят в определени моменти не е готов за това
, подчерта Шулц.

Снимки от протестите