През юли Софийската градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт срещу собственика на „Софарма” за данъчни престъпления. Донев е обвинен, че през 2007 г., когато е изпълнителен директор на "Елфарма", е избегнал установяването и плащането на 62 779 725 лева.  

Заедно с него на съд беше изпратен и изпълнителният директор на "Телсо" Борис Борисов, укрил според държавното обвинение близо 7,5 млн. лева данъци от две сделки със "Софарма".

Разследването срещу Донев е от 2012 година, но обвинителният акт беше внесен в съда едва тази година. На края на законовия тримесечен срок съдията от Софийския градски съд (СГС) Даниела Борисова върна делото на прокуратурата заради с мотива, че обвинителният акт е противоречив.

С това становище обаче не се съгласи Софийският апелативен съд (САС), който го отмени. Според апелативните съдии Мария Митева, Алексей Трифонов и Христина Михайлова "обвинението е ясно и точно".

В днешното съобщение на държавното обвинение се казва, че с определението на САС изцяло са възприети доводите на прокурора по всяка една от посочените от съдийката от СГС 19 констатации за процесуални нарушения.

Посочено е, че някои от тези констатации са незаконосъобразни, други неправилни, а трети изцяло неотносими към предмета на доказване, като е подчертано, че разпореждането е постановено в разрез с Тълкувателно решение на ВКС, което вероятно се дължи на неправилния му прочит.

Според СГП това сочи за формирана предварителна незаконосъобразна оценка на работата на държавното обвинение и предмета на доказване, което ще доведе до постановяване на порочен съдебен акт.

От друга страна обстоятелството, че делото бе върнато на прокурора точно три месеца след внасянето му в съда, както и ненасрочването му в открито съдебно заседание след отмяната на разпореждането за връщане от САС, засилва съмнението за предубеденост или заинтересованост, пряко или косвено, от изхода на делото, се казва още в съобщението.

"Разглеждането на процеса беше забавено с общо 4 месеца и половина към днешна дата и с това се постига реално отлагате във времето евентуалното реализиране на наказателната отговорност на двете лица, предадени на съд, което винаги е предпоставка и за намаляване размера на наказателната им отговорност предвид константната практика на Европейския съд по правата на човека в тази насока. С това са нарушени правата на държавното обвинение и същото е поставено в невъзможност да осъществява основната си функция“, е посочено в искането за отвод.